Guláš maďarský a český

0
Guláš maďarský a český

Guláš je sice původně maďarský pokrm, ale řekla bych, že v naší zemi se velmi uchytil a je více než oblíbeným jídlem. Klasický guláš je omáčka z kousků masa a cibule, kořeněná červenou paprikou. Podává se nejčastěji s chlebem nebo houskovým knedlíkem. Pravý guláš maďarské kuchyně spíše připomíná naši gulášovou polévku s mrkví, nezahuštěnou moukou. Koření nemusí být nezbytně pálivé a ostré, přestože u nás jsou guláše často kořeněné pálivou paprikou. V Maďarsku však raději používají papriku sladkou. Jelikož je guláš v Maďarsku téměř národním pokrmem, pořádají se zde dokonce gulášové festivaly. Nejznámější je v Szolnoku, kde se ochutnávají ty nejlepší guláše a návštěvníci zde sdílí novinky a znalosti. V ČR se pořádá soutěž o nejlépe uvařený guláš od roku 2004 v Rakvicích.

 

Klasický guláš by měl být z hovězího masa. Existuje však mnoho variant z vepřového nebo jen z uzeniny, tedy náš známý „buřtguláš“. Velmi oblíbený je také segedínský guláš, houbový nebo zvěřinový guláš. Nezbytnou součástí je bezpochyby cibule a mletá paprika. Při přípravě se řídíme nepsaným pravidlem „kolik masa, tolik cibule“. Ochucujeme pepřem, solí, paprikou, česnekem, případně kmínem či křenem. Pro pikantnější variantu přidáme chilli papričku. Velmi dobré spojení je guláš a pivo a to jak na zapíjení, tak přímo na vaření. Zvěřinové guláše se někdy dělají na víně a to červeném, polosladkém.

 

Výborným tipem a trikem je zahušťovat guláš chlebem místo mouky. Vyhneme se tak hrudkám z mouky. Pokud chcete guláši dodat tmavou barvu, použijte tmavou jíšku. Traduje se, že guláš by se dokonce neměl míchat, což je pro naše hospodyňky velmi těžké dodržet. :-)

 

Pokud se vám občas stane, že koupíte maso, které je tvrdé i po několika hodinách vaření a dušení, doporučuji dělat guláš v troubě. U troubového guláše se mi ještě nikdy nestalo, že by maso nebylo měkké ba naopak, se vždy rozpadalo. Receptů existuje mnoho, jednoduchou pomůckou a radou je to, že všechny suroviny uvedené v receptu „naházejte“ do zapékací mísy, pekáčku či hrnce, který může přijít do trouby, přidejte asi 1 litr vody na kilo masa, zamíchejte, přikryjte víkem, poklicí nebo alobalem, dejte do trouby na asi hodinu a půl a je hotovo. Během pečení nemíchejte, neotvírejte troubu a rozhodně nesundávejte alobal či poklici. V troubě se vám rozhodně guláš nepřichytí.

 

Ochutit guláš je umění a abyste to měli jednodušší, doporučuji Knorr Bohatý Bujón, který díky své výrazné chuti a krásné tmavé barvě dodá plnou a bohatou masovou chuť vašemu guláši.

 

Do Cibulového guláše jsem přidala pro vylepšení mrkev.

 

 

 

Cibulový guláš


Suroviny:

400 gramů hovězího masa

4 kusy cibule

2 stroužky česneku

1 balení Knorr Inspirace Maďarský guláš

1 špetka skořice

4 lžíce oleje

 

Postup:

Oloupejte cibuli a česnek a nakrájejte na drobno. Orestujte je na horkém tuku 7 minut. Poté v mixéru rozmixujte. Očistěte maso a nakrájejte na kostky, opečte na horkém tuku. Přidejte rozmixovanou cibuli, česnek a špetku skořice. Nechte podusit ještě několik minut. Přilijte k masu 500 ml vody, přidejte Knorr Inspirace Maďarský guláš, rozmíchejte a přiveďte k varu. Vařte pod pokličkou asi 1 hodinu do změknutí masa, čas od času zamíchejte. Pokrm servírujte např. s topinkou.

 

 

 

 

|
| Tisk

Žádný nový komentář.

Zeptejte se šéfkuchaře