Regionální kuchyně - Jeseníky

0
Regionální kuchyně - Jeseníky

Znáte Šumperk, Brannou ,Jeseník, Velké Losiny či Javorník? Všechna tato města spadají do oblasti Jesenických a Rychlebských hor. Velice ráda a často sem jezdím, a proto jsem se rozhodla zjistit více o  místní tradiční kuchyni.Pojďme se inspirovat tím, co se zde vařívalo a peklo.

 

Jeseníky byly vždy chudý kraj. Základními surovinami této regionální kuchyně byly tedy tradičně brambory a zelí. Díky rozlehlým lesům, které se rozprostírají po celém kraji, měli lidé blízko k lesním plodům a zvěřině. Velmi oblíbené jsou zde překvapivě sladké jeřabiny. Na jejich záchranu dokonce založili místní spolek zvaný Eberesche.

 

Velmi oblíbené jsou zde masové knedlíčky v nudlovém těstě, skvělý Frýdeberský salát, omelety nebo houskové polévky.

 

Původní jesenická kuchyně je směsicí kuchyně slezské, moravské, německé a také polské. Na převzaté zahraniční kuchyně poukazuje například dnes již tradiční sachr dort. Velká část místní regionální kuchyně vychází z původní polské. Polská kuchyně je velmi chutná a v mnohém se podobá té naší. Zelenina a především brambory se v Polsku konzumují ve velkém. Z brambor se dělají placky nebo knedlíky plněné masem, zelím, nebo houbami. Nepostradatelnými ingrediencemi  je již zmiňované zelí, kapusta, mrkev a červená řepa. Vliv východu se projevuje na složení nejrůznějších pirohů, slaných s masem nebo sladkých, plněných třeba borůvkami či višněmi. Jeseníky převzaly polskou vášeň pro bohaté a velmi syté polévky, omáčky či dušené maso.

 

Na Jesenicku je také znát vliv Moravy, a to  především v dodržování některých tradic jako jsou například hody. Téměř každý si pod tímto slovem představí ládování se až k prasknutí, ale hody jsou především výročním dnem posvěcení kostela. Obvyklými atributy posvícení (na Moravě a Slovácku hodů) jsou posvícenské moravské koláče, místní speciality, taneční zábavy a průvody s maskami.

 

Na počest tradiční jesenické gastronomii se již několikátým rokem pořádá festival Chuť Jeseníků. Pořadatelé vyznávající kvalitu vybírají nejlepší podniky z regionu, které vaří výhradně z lokálních surovin a nabízí tradiční pokrmy. Recepty tradičních jídel Jeseníků byly takřka zapomenuty a díky tomuto festivalu skvělého jídla hor pod Pradědem byla znovu vynesena na světlo.

 

Vyzkoušejte tyto dva tradiční recepty Jeseníků!

 

Masové knedlíčky v nudlovém těstě

 

Ingredience:

 

500 g vepřového masa

3 vejce,

strouhanka

špek na omastek

sůl

400 g polohrubé mouky

100 ml vody

pepř

 

Postup:

 

Nejprve si připravíme nudlové těsto: mouku se špetkou soli dáme na vál a doprostřed uděláme důlek, do kterého rozklepneme 2 vejce a postupně přidáváme vodu. Vypracujeme tuhé vláčné těsto, které se nesmí lepit na vál. Rozdělíme ho na více bochánků a necháme chvíli odpočinout.

Z každého bochánku vyválíme tenkou placku a necháme proschnout. Suché těsto krájíme do požadovaných tvarů.

Vepřové maso omyjeme pod horkou vodou, osolíme, opepříme a nakrájíme na malé kousky, které promícháme se strouhankou a vejcem.

Směs masa zabalíme do nudlového těsta a vytvoříme tak plněné knedlíčky. Bochánky musíme pevně uzavřít, aby nám maso při vaření z knedlíčku nevypadlo.

Ty dáme vařit v osolené vodě.

Na talíři omastíme bochánky vyškvařeným špekem a posypeme strouhankou.

Masovou směs můžeme připravit také z mletého masa, případně ochutit kořením dle libosti. Možná je také varianta s přidáním trochy povařených hub do masové směsi.

Jesenické masové knedlíčky podáváme nejlépe se zapečeným bramborovým salátem, případně s bramborami v různých úpravách.

 

Bramborová buchta

 

Ingredience:

 

½ kg mouky

2 dkg droždí

½ l mléka

7 dkg cukru

3 žloutky

7 dkg tuku

4 v páře vařené brambory

7 dkg rozinek

7 dkg ořechů

trocha drceného anýzu, skořice a zázvoru

 

Postup:

 

Smícháme důkladně suroviny a do těsta přidáme rozinky, ořechy a koření. Buchtu dáme na plech a necháme chvíli vykynout. Upečeme.

|
| Tisk

Žádný nový komentář.

Zeptejte se šéfkuchaře