Skladování potravin

0
Skladování potravin

Asi každý má doma nějakou tu spižírnu, sklep, lednici, mrazák a jiná místa, kde skladuje potraviny. Víte ale, jak které potraviny uskladňovat správně, aby vám co nejdéle vydržely a nezkazily se?

 

Například těstoviny jsou výborným zdrojem vlákniny a sacharidů. Proto se  vyplatí mít jich vždy dostatek v zásobě. Na uchování dlouhých těstovin existují speciální dózy  z plastu, skla nebo plechu. Veškeré tyto nádoby je potřeba nejprve pečlivě umýt a také vysušit. Pak do nich můžete dát i více druhů dlouhých těstovin najednou, jen jednotlivé druhy svažte lýkem, aby se vám nepomíchaly.

 

Obilniny by také neměly chybět v žádné spíži, díky své výživové hodnotě a variabilitě při vaření. Rýži a jiné obilniny je potřeba uchovávat ve vzduchotěsných nádobách a na chladném a tmavém místě. Takto uchovaná rýže vydrží až jeden rok. Vločky asi půl roku. Celozrnné obilniny skladujte také maximálně půl roku, protože poté už začínají žluknout.

 

Aby mouka zůstala dlouho čerstvá, musí se opět dát na chladné a suché místo a do dobře uzavřené nádoby, do které se nedostane žádný hmyz. Bílou mouku můžete skladovat až půl roku, celozrnnou jen dva měsíce.

 

Ořechy je dobré ochutnat ještě před zakoupením (pokud vám to prodejce umožní), protože při nesprávném skladování hrozí jejich žluknutí. Dvakrát déle vám vydrží ořechy neloupané, ještě ve skořápce. Rozhodně nekupujte ořechy, které mají nějaké skvrny nebo jsou na první pohled scvrklé. Před žluknutím je můžete ochránit uchováním při nízké teplotě v mrazáku, kam je uložíte ve vzduchotěsném sáčku. Takto vám vydrží až 4 měsíce.

 

Luštěniny můžete skladovat jak nevařené tak již předvařené. Ty nevařené uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách. Na víčko si můžete napsat jak dlouho je potřeba danou luštěninu namáčet a datum kdy ji takto uskladňujete. Vařené luštěniny, jsou-li dobře zakryté, vydrží v lednici i několik dnů. V mrazáku až několik měsíců. Víte jak zkontrolovat, že se v čočce nebo fazolích neschovává žádný brouček? Nasypte luštěniny do mísy s vodou a ty které vyplavou nahoru, odstraňte. Mohou totiž být napadeny hmyzem nebo i plísní.

 

Tmavý cukr uchovávejte v nádobě s kouskem jablka, zůstane tak vlhký. Lze použít i celý citrus nebo kousek čerstvého chleba. Vanilkový cukr si lehce vytvoříte tak že do nádoby s obyčejným cukrem vložíte dva vanilkové lusky, necháte takto dva týdny a poté můžete použít na posypání moučníků nebo do sladkých jídel. Takto si můžete vytvořit například i citronový cukr přidáním kůry nebo třeba cukr rozmarýnový.

Pokud vám zcukernatí med, postavte ho do mísy s horkou vodou asi na 5 minut a otáčejte sklenicí, dokud není med opět čirý a tekutý. Pokud máte rádi tužší med, ale máte problém, jak ho nabrat, zkuste to nahřátou lžící.

 

Víte, jak uchovat další sladkou dobrotu, a to čokoládu? Nastrouhejte ji na hoblinky, dejte do plastikového sáčku a uložte do mrazáku. Vždy si pak jen odeberete takové množství, které na vaření či ozdobu potřebujete. Aby čokoláda zůstala čerstvá, je potřeba teplota maximálně 15 stupňů. Aby čokoláda neztratila barvu a nezešedla, zabalte ji do pečícího papíru a ještě do alobalu.

 

Pokud chcete zabránit hrudkovatění kakaa, dejte ho do sklenice se šroubovacím víkem a před použitím jej vždy prosijte.

 

 

 

 

 

 

 

 

|
| Tisk

Žádný nový komentář.

Zeptejte se šéfkuchaře