Tipy a triky

V radách našich odborníků můžete získat informace o základních pojmech vaření, mírách, o různých způsobech přípravy jídel, základních surovinách, ingrediencích a výrazích, jejichž znalost je nezbytná pro všechny nadšence vaření.

Rady šéfkuchaře

Kdy přidávat klíčky do pokrmu
Aby si klíčky uchovaly déle své vlastnosti a chuť, přidávejte je do pokrmu až na samém konci jeho přípravy.
Loupání cibule
Cibule se bude loupat snadněji, když ji dříve namočíte do teplé vody. Nebude pak také štípat v očích.
Osvěžení salátu
Povadlý salát osvěžte tak, že jej umyjte ve studené vodě, následně jej vložte do igelitového sáčku a umístěte na několik hodin do lednice. Stejným způsobem můžete osvěžit bylinky.
Pamatujte na propláchnutí klíčků
Pamatujte, že všechny klíčky je nutné před servírováním propláchnout ve vodě.
Rajčata nemají ráda okurky
Spojování rajčat a okurek v jednom salátu není tou nejlepší možností - enzym, který je obsažen v okurkách, ničí v rajčatech vitamín C.
Skladování česneku
Česnek je možné skladovat v mrazničce. Před jeho zmražením jej vložte do igelitového sáčku a ten těsně uzavřete.
Přechovávání zeleniny na vývar
Zeleninu na vývar nepřechovávejte v igelitovém pytlíku, protože v takovém případě po několika dnech začíná hnít. Nejlepším způsobem skladování je ji zavinout do novin, které je nutné následně silně namočit.
Salát chutná nejlépe
Saláty chutnají nejlépe dochucené lehkými omáčkami typu vinaigrette (olejo-octové) nebo pouze pokapané olivovým olejem a citrónovou šťávou. Uchovávají si tak křehkost a čerstvý vzhled. Pro salátové směsi s jinou zeleninou nebo s masem se nejlépe hodí tvrdší druhy, které se tak snadno nemačkají.
Jak snížit ostrou vůni česneku
Pro zjemnění poněkud ostré česnekové vůně je dobré česnek upéct v celku, nechat vychladnout a teprve následně z něj připravit pastu.
Jak zabránit praskání vajíček
Vajíčka nebudou praskat v průběhu vaření, jestliže je nevytáhnete přímo z lednice. Měly by mít pokojovou teplotu. Aby i v případě, že dojde k prasknutí vajíčka během vaření, nedošlo k vytečení jeho obsahu, přidejte do vody, ve které vaříte vajíčka, trochu octu a špetku soli.
Zvadlá zelenina na vývar
Jestliže zjistíš, že zelenina na vývar v důsledku dlouhého skladování poněkud změkla, nebo dokonce povadla, vlož ji na několik hodin do ledové vody. Po vyjmutí z vody zelenina získá svou prvotní konzistenci.
Bazalka a těžká masa
Není doporučeno ji používat při přípravě "těžkých" druhů masa, jako jsou: vepřové, jehněčí a hovězí maso, protože dlouhá doba zpracování těchto druhů masa zničí aroma bazalky. Bazalka se velmi dobře kombinuje s česnekem, cibulí, pepřem nebo s jinými bylinkami, ke kterým patří např.: šalvěj, rozmarýn, estragon.
Bůček ve dvojici
Bůček dokonale chutná se zelenou zeleninou typu hrášek, fazolové lusky a brokolice. Dodává slanou chuť netučnému masu a rybám. Vynikajícím způsobem se kombinuje se zeleninovým salátem z rajčat, se sladkou hořčicí, s různými dresinky a česnekovou omáčkou aioli, s chuťově jemným pečivem a s brambory.
Cibule a lepší vývar
Vývar bude mít lepší barvu a aroma, jestliže při vaření přidáme neoloupanou cibuli, kterou nejdříve na řezu při překrojení lehce opálíme nad ohněm.
Křupavý trojobal
K obalování masa můžete použít mleté kukuřičné lupínky. Řízky budou křupavé a zůstanou šťavnaté.
Bramborové těsto
Bramborové těsto bude lehčí a více vzdušné, jestliže do něj přidáte trochu nastrouhaných sucharů.
Čočka ve dvojici
Všechny uvedené druhy čočky se dobře kombinují s rajčaty, česnekem, uzeným vepřovým masem, s kořením chilli, koriandrem, provensálskými bylinkami nebo s řeckým kmínem či kari.
Dušení ryb
Díky dušení přebírá ryba chutě ze zeleniny, se kterou je dušena. V průběhu dušení dávejte pozor, aby nedošlo ke zničení křehkých částí ryby.
Fazole - vyhnout se nadýmání
Přidejte lžíci jedlé sody do vody, ve které namáčíte fazole, nebo pro vaření použijte vodu, ve které se fazole namáčely.
Fazole se rády namáčí
Jestliže používáte sušené fazole, pak je dobré den před vařením namočit zrna ve studené vodě. Fazole přes noc nasáknou vodou, což usnadní jejich vaření. Na druhý den je nutné vodu slít, fazole propláchnout, následně je opětovně zalít čerstvou vodou, přidat špetku soli a vařit, až budou měkké.
Fazole z plechovky
Fazole z plechovky je dobré propláchnout čerstvou vodou, abychom se zbavili slizkého nálevu.
Filetování ryb
Rybu položte na desku ke krájení, odřízněte hlavu, rybu si položte podélně páteří k sobě a směrem od hlavy nejprve nařízněte kůži na páteři a poté jeďte znovu ve stejném zářezu hluboko nožem po páteři směrem k ocasu za průběžného přeřezávání žeberních kůstek. Ty následně také odřízněte. Rybu otočte a stejným způsobem odkrojte druhý filet od páteře.
Vaření růžičkové kapusty
Aby se růžičková kapusta rychleji a rovnoměrně uvařila, je nutné ji naříznout do kříže v místě košťálu ostrým nožem.
Vaření pudingu
Na pudingu se nevytvoří škraloup, jestliže horký dezert posypeme cukrem nebo přikryjeme potravinářskou fólií.
Vaření řepy
Řepu vaříme zabalenou v alobalu - hliníkové fólii. Díky tomu neztratí šťávu ani barvu.
Vaření fazolí
Při vaření fazolí je dobré k nim přidat několik zrnek fenyklu. Jeho exotická chuť způsobí, že i jednoduché jídlo získá rafinovanou chuť.
Vaření hrášku
Hrášek si udrží během vaření svou barvu, jestliže do vody přidáme špetku kypřícího prášku na pečení, trošku cukru a po uvaření jej přelijeme studenou vodou.
Vaření ryb
Ryby je nejlepší vařit v jemném, zeleninovém vývaru z bílé zeleniny (pórek, petržel, celer), např. s přidáním kopru, s několika kapkami citrónové šťávy a s bílým vínem nebo s o něco silnějším vermutem.
Vaření čočky
Většinou není zapotřebí ji před vařením namáčet, stačí ji jen dobře propláchnout a vařit od 10 do 45 minut (čas vaření závisí na druhu čočky).
Grilování ryb
Během grilování doporučujeme uzavřít rybu do speciální kovových kleští, které můžeme bez problémů společně s rybou otáčet na obě strany. Díky grilování se vnější část ryby stává příjemně křupavá a vnitřní část zůstává šťavnatá.
Jak dobře vybrat avokádo
Při kupování ovoce věnujte pozornost tomu, zda se pod tlakem prstu jeho slupka lehce prohýbá a zda pecka uvnitř při zatřesení vydává zvuk. Nejchutnější je zralé ovoce, které můžete rozeznat tak, že prstem lehce stlačíte slupku. Tvrdé ovoce odložte na teplé místo na 2-8 dnů a počkejte, až změkne.
Jak vybrat čerstvou rybu
Vůně je čerstvá mořská, v zásadě neutrální. Jestliže má ryba intenzivní pach, znamená to, že už není čerstvá - kůže musí být hladká a vlhká, sliz na povrchu jednotný; šupiny by měly dobře přiléhat ke kůži - ocas a ploutve pokud možno neporušené, drsné, lehce vlhké - žábry světle červené - oči vypouklé a sklovité - maso pružné, takové, které se po stlačení vrátí na své místo - vypouklé břicho (ne skleslé).
Kdy přidávat klíčky do pokrmu
Aby si klíčky uchovaly déle své vlastnosti a chuť, přidávej je do pokrmu až na samém konci jeho přípravy.
Kdy přidávat dresink do salátu
Salát smíchejte s dresinkem na poslední chvíli, jinak kyseliny obsažené v dresinku způsobí to, že salát začne být velmi měkký.
Krájení červeného zelí
Aby nám červené zelí v průběhu krájení nebarvilo ruce, potřeme si je troškou jedlého oleje.
Krájení ryby na podkovy
Rybu položte na desku ke krájení, odříznete hlavu a následně ji nakrájejte napříč k páteři na kusy o šířce cca 3 - 6 cm.
Snadnější míchání salátu
Aby se saláty daly snadněji míchat, nakrájejte ledový salát na trojúhelníkové kusy, místo časově delšího trhání na náhodné kousky.
Nádoby pro aspik
Nádoby na aspik je nutné před jejich použitím opláchnout studenou vodou - díky tomu máme záruku, že jej po zachlazení snadněji přeložíme do jiné nádoby.
Loupání cibule
Cibule se bude loupat snadněji, když ji dříve namočíte v teplé vodě. Nebude pak také štípat v očích.
Loupání chřestu
Bílý chřest je nutné oloupat, avšak zelený je možné připravit bez loupání - stačí odříznout koncovky. K loupání slupky můžeme místo nože použít nožík na loupání zeleniny. Je to pohodlnější.
Čištění ryb
Čištění šupin - rybu položte na papírový ručník a zbavte šupin. Ryby, které jde těžko oškrabat (např. okoun) polejte vroucí vodou, pak se šupiny snadněji odstraňují. Čištění vnitřních částí ryby - rybu položte na papírový ručník a pomocí lžíce vyčistěte její vnitřnosti.
Osvěžení salátu
Povadlý salát osvěžíte tak, že jej umyjete ve studené vodě, následně jej vložíte do igelitového pytlíku a umístěte na několik hodin do lednice. Stejným způsobem můžete osvěžit bylinky.
Obalování vepřového řízku
Při obalování vepřových řízků vždy přidávejte sůl do rozmíchaného vajíčka a ne do strouhanky. Díky tomu budou všechny řízky stejně dochucené.
Pečení drůbeže
Jestliže drůbeží maso potřeme před pečením citrónovou šťávou, pak bude mít krásnou světlou barvu.
Pečení vepřového masa
Vepřová pečínka bude velmi chutná a vypečená šťáva velmi aromatická, jestliže maso podlijeme pivem a přidáme k němu jablko.
Kuřecí prsa
Maso získá nasládlou příchuť po restování, jestliže přidáte piniové oříšky, mandle, kaštany, vlašské ořechy, ořechy pecan nebo arašídy. Maso lze spojovat s různorodými bylinkami a kořením, jako je rozmarýn, tymián a citrón, s výraznými omáčkami, jako jsou teriyaki, hojsin, sójové omáčky nebo omáčky k pečení. Kuřecí prsa je možné smažit v trojobalu s parmazánem nebo servírovat s těstovinami či s rýží.
Pikantní chuť červeného zelí
Červené zelí získá výjimečně pikantní chuť, jestliže do něj krátce před servírováním zamícháme 2 lžíce višňové nebo švestkové šťávy.
Jak poznat dobrou čekanku
Při koupi čekanky věnujte pozornost její barvě. Čekanka vhodná ke spotřebě je bílá nebo krémová, má těsně svinuté listy. Chutnější jsou čekanky s malými hlávkami, protože čím menší je hlávka, tím výraznější a intenzivnější je její chuť. Nekupujte čekanku s hnědými odstíny, protože ty jsou znamením toho, že již byla dlouho skladována a má změněnou chuť.
Panenka vedle masa na kotlety
K vepřovému hřbetu většinou přiléhá vepřová panenka - jedná se o velmi jemné měkké maso, tmavší než je maso na kotlety, které se velmi hodí k pečení a smažení.
Pórek ve vývarech
Při vaření vývaru (zvláště pak z drůbeže) je lepší využít bílé části pórku. Tyto nepředají vývaru nechtěnou šedě-zelenou barvu.
Skladování česneku
Česnek je možné skladovat v mrazničce. Před jeho zmražením jej vložte do igelitového pytlíku a ten těsně uzavřete.
Skladování ořechů
Abychom zabránili žluknutí, je vhodné je skladovat v uzavřených krabičkách, nejlépe na chladném místě, bez přístupu světla.
Přechovávání ryb
S ohledem na možnost rychlého zkažení masa čerstvých ryb, jsou tyto přechovávány nejčastěji na ledu nebo v chladném prostředí. Většinou jsou marinovány bylinkami, kořením a česnekem, cibulí a přelité olivovým olejem. Ryby také bývají přechovávány v marinádě s větším množstvím soli, nebo jako sušené.
Přechovávání sýrů
Sýry přechováváme na chladném místě, např. v lednici. Používáme k tomu originální balení nebo plastovou nádobu s víkem, aby se jejich intenzivní vůně nerozšířila po celé lednici.
Přechovávání čerstvé čekanky
Čerstvou čekanku je možné přechovávat v lednici po dobu jednoho týdne.
Přechovávání zeleniny na vývar
Zeleninu na vývar nepřechovávejte v igelitovém pytlíku, protože v takovém případě po několika dnech začíná hnít. Nejlepším způsobem skladování je ji zavinout do novin, které je nutné následně silně namočit.
Převaha mraženého špenátu nad špenátem čerstvým
Vyplatí se nakupovat mražený špenát, protože si uchovává vitamín C v 80%, zatímco čerstvý špenát ztrácí 20% tohoto vitamínu během prvního dne přechovávání v obvyklých podmínkách.
Zdobení rajčatové polévky
Aby rajčatová polévka získala více lahodnou chuť a vzhled, je možné ji ozdobit šlehačkou.
Zrychlení dozrávání
Aby ovoce a zelenina rychleji dozrály, je možné umístit na několik dnů nedozrálé ovoce nebo zeleninu do hnědého, papírového pytlíku a uložit v kuchyňské skřínce, nebo v skládku bez přístupu světla.
Vzdušnost bramborových placek
Jestliže do těsta na bramborové placky přidáme trochu rozdrobeného tvarohu, pak budou vzdušnější a s jemnější chutí.
Rozdělování zmražené zeleniny
Pro rozdělení zmrzlé zeleniny stačí, když ji přelijeme vroucí vodou.
Rozvařená zelenina
Nejlepším řešením je z nich připravit krémovou polévku. Zeleninu zalijte vývarem, rozmixujte mixérem, přidejte smetanu nebo rostlinný krém a dochuťte dle vlastní chuti.
Salát chutná nejlépe
Saláty chutnají nejlépe dochucené lehkými omáčkami typu vinaigrette nebo pouze pokapané olivovým olejem a citrónovou šťávou. Uchovávají si tak křehkost a čerstvý vzhled. Pro salátové směsi s jinou zeleninou nebo s masem se nejlépe hodí tvrdší druhy, které se tak snadno nemačkají.
Salát je možné vařit
Některé saláty, například rukola, kozlíček, čekanka či radicchio je možné tepelně zpracovávat formou vaření nebo dušení.
Korýše a ryby je možné nedopéci
Jak korýše tak i ryby je možné tepelně upravovat do polosyrova, ale pouze v případě, že jsou zcela čerstvé.
Vyprážení slaniny
Pro omezení jejího úbytku je možné ji před pečením přelít studenou vodou.
Pečení česneku
Česnek nemá být nikdy opékán na příliš horkém oleji, protože pak může získat ostrou hořkou chuť.
Pečení ryb
Před opékáním rybu poprašte pšeničnou nebo bramborovou moukou, aby se nepřipékala k pánvi. Důležité je také používat dobrý tuk, například olivový olej. Díky opékání získává vnější část ryby příjemnou křuplavou konzistenci a vnitřní část ryby zůstává šťavnatá.
Dochučování omáček
Aby omáčka získala delikátní chuť, je vhodné do ní na závěr vaření přidat kousek čerstvého másla.
Způsob na odstranění nepříjemného zápachu kapra
Pro zbavení se nepříjemného, bahnitého zápachu, rybu namočte do mléka nebo obložte cibulí a nechejte v takovém stavu po dobu jednoho dne.
Rada na vynikající karbanátky
Ke karbanátkům přidej ke konci pečení trošku vody a rychle přikryjte pánev. Lehce podušené karbanátky nikdy nebudou syrové a vzniklá omáčka je ideální pro omaštění brambor.
Šťavelany ve špenátu
S ohledem na vysoký obsah šťavelanů ve špenátu je doporučováno servírovat špenát v kombinaci se složkou, která obsahuje vápník, například s mlékem nebo vajíčkem.
Špejle na šašliky
Pokud chcete zabránit pálení špejlí na šašliky a špízy v průběhu grilování, ponořte je nejdříve na 20 minut do studené vody.
Šunka v párování do dvojic
Slanost šunky se kombinuje se sladkou vůní a kyselostí tropického ovoce, jako jsou banány, mango a ananas, dále pak s coca-colou, často také se surovinami obsahující skořici, dále s vanilkou a muškátovým oříškem, s křenovými a hořčičnými omáčkami a s chlebem s máslem.
Čerstvé byliny
Každé jídlo získá na chuti, jestliže do pokrmu přidáme místo sušených bylin - čerstvé. Pokud používáte pro dochucení sušené byliny, pak je nejdříve rozetřete v dlani, uvolníte z nich tak více vůní.
Čerstvost měkkýšů
Pokud v kuchyni používáte měkkýše v mušlích, pak si pamatujte, že před vařením musí být zcela uzavřené a otevřít se mohou teprve po uvaření. Konzumace mušlí, které jsou otevřené již před vařením, hrozí otravou.
Čerstvost chřestu
Při koupi chřestu věnujte pozornost tomu, aby byl pružný a tvrdý a aby jeho konce nebyly povadlé ani dřevnaté, popraskané nebo suché. Hlavičky mají být uzavřeny. Chřest má mít průměrnou tloušťku do cca 1 cm. Příliš tlustý se bude vařit o něco déle, tenký pak po oloupání téměř zmizí. Zelený chřest má mít jednolitou, tmavozelenou barvu, bez žlutých nebo fialových barevných odstínů. Loupeme jej jemně tím způsobem, že stahujeme slupku speciálním nožíkem (začínáme od hlavičky). Chřest během toho musí ležet na měkkém podkladu, aby nám pod tlakem nepraskl. Chřest je nutné oloupat důkladně kousek po kousku, nepříliš tence, tak aby nám nezůstala žádná tuhá vlákna.
Hovězí maso ve dvojici
Specifická vůně hovězího masa se dokonale snoubí s bramborem, cibulí, pórkem, šalotkou, česnekem a pažitkou, balsamikovým octem, s celozrným chlebem nebo sójovou nebo křenovou omáčkou, které prohlubují slanost a zvýrazňují "sílu masa" hovězího.
Drůbeží vývar
Po důkladném oddělení všech potřebných svalových částí masa zůstane z kuřete tzv. korpus - ten se výborně hodí k vaření vývarů a polévek.
Proti srážení kyselé smetany
Aby se omáčka nesrazila během přidání kyselé smetany, smíchejte 1 lžičku pšeničné mouky se 2 lžícemi horkého vývaru.
Uchování chutě čekanky
Před nakrájením je nutné čekanku důkladně umýt a osušit, aby neztratila svou hořkou chuť, jejíž zdroj se nachází hluboko uvnitř zeleniny.
Zahušťování omáčky
Při zahušťování omáčky pomocí mouky je dobré mouku nejdříve rozpustit v malém množství omáčky, vývaru, šťávy nebo vody (ne více než půl šálku). Vzniklou moučnou směs míchejte do okamžiku, až nebude mít hrudky, a následně ji přidávejte opatrně do hrnce s omáčkou, za stálého míchání vidličkou nebo metličkou. Omáčku promíchanou s moukou vařte alespoň 20 minut. Získaná omáčka bude hladká, bez chuti po neprovařeném lepku a bez hrudek.
Zápach cibule
Nepříjemný zápach restované cibule můžeme neutralizovat tak, že před opékáním přidáme do studeného oleje trošku octa.
Použití čočky
Čočka má v kuchyni široké využití, připravují se z ní např. polévky, saláty, nádivky různého druhu, pokrmy z jednoho hrnce nebo dokonce i guláše.
Proč ovoce?
Protože ovoce je pokladnicí: vitamínu C, flavonoidů; minerálních solí - zvláště draslíku; vlákniny, mimo jiné pektinu
Denní dávka ovoce
Každodenně konzumujte 5 porcí (400 g) zeleniny a ovoce - pro zdraví a krásu.
Kaše
Kaše jsou dobrým zdrojem složených uhlovodanů (škrobů) dodávajících energii pro práci svalů, vitamínů ze skupiny B (hlavně B1, B2, PP, kyseliny listové), draslíku, hořčíku, železa, zinku a také vlákniny. Zvláště cenné jsou kaše s velkými zrny a kroupové. Čím je kaše drobnější, tím jsou její výživné hodnoty menší. Pokrmy z krup a kaší se vyznačují vysokou energetickou hodnotou. Jsou syté a z pravidla lehce stravitelné. Vitamín B1 (tiamin) umožňuje organismu využít uhlovodany - základní zdroj energie. Tento vitamín je také nutně potřebný pro správnou funkci nervového ústrojí. Tiamin je obsažen hlavně ve vnější vrstvě obilných zrn, proto také technologické procesy, spočívající v loupání a leštění ochuzují kaše o tento vitamín. Doporučuje se konzumovat 1,1 mg (RDA) vitamínu B1 denně. Nejvíce tohoto vitamínu je obsaženo v jáhelné kaši 0,7 mg a v pohankové kaši 0,5 mg ve 100 mg porci.
Kdy jíst ovoce?
Ovoce jsou více kalorické než je zelenina (protože obsahují více cukrů). Ale rovněž bychom měli konzumovat 2 -3 porce denně.
Těstoviny
Těstoviny, tak jako všechny moučné výrobky, jsou pro člověka především zdrojem uhlovodanů. Jeden gram uhlovodanů dodává 4 kcal. 100 g porce těstovin je cca 160 - 390 kcal, čili 18 - 20 % doporučované denní spotřeby pro ženy během diety 2000 kcal. Energie ze složených uhlovodanů, jako jsou například škroby - přítomná v obilných zrnech, je uvolňována pomalu, díky čemuž poskytuje pocit sytosti po delší dobu. Avšak bílkoviny těstovin nejsou bílkovinami s vysokými vyživovacími hodnotami, proto je nejlepší je konzumovat v kombinaci s jinými bílkovinovými produkty - například s mléčnými výrobky, nebo s masem. Díky tomu roste přisvojitelnost bílkoviny. Vyživovací hodnota těstovin závisí na množství přidaných vajíček a na druhu použité mouky. Bohatší na minerální složky, vitamíny ze skupiny B a vlákninu jsou těstoviny obsahující žitnou mouku a také další přísady, například špenát nebo rajčatový protlak.
Ovoce a nemoci
Hodně zeleniny a ovoce snižuje riziko onemocnění srdečními nemocemi, infarktů, vysokého krevního tlaku, rakoviny.
Ovoce a vitamíny
Jsou velmi cenným zdrojem vitamínu C a flavonoidů, minerálních solí a vlákniny (zvláště pak její rozpustné frakce, čili pektin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi). Vitamín C je obsažen v největším množství v černém rybízu, v šípcích, v citrusových ovocích, v jahodách, lesních jahodách a v kiwi.
Dary moře
V porovnáni s rybami obsahují měkkýši o něco méně bílkovin a tuku. Korýši, s výjimkou krabů, se vyznačují vysokým obsahem cholesterolu, například krevety mají více jak 150 mg ve 100 g porci, proto by se jim osoby s nízkocholesterolovou dietou měly vyhýbat.
Příprava zeleniny
Nejlepší je zelenina syrová, nebo vařená na páře, ale také zavařeniny a polévky mohou poskytovat část denní doporučené dávky.
Složení vajíčka
Ve složení vajíčka najdeme téměř všechny výživné prvky, které organismus člověka potřebuje ke tvorbě vlastní tkáně - s výjimkou vitamínu C. Ve žloutku se nachází velké množství vitamínu A, vitamíny ze skupiny B (B1, B2, niacin, B12 a kyselina listová) a vitamín E. Avšak s ohledem na vysoký obsah cholesterolu ve žloutcích vajíček, který je cca 250 - 300 mg v jednom žloutku, musí osoby s vysokou hladinou cholesterolu v krvi a osoby ohrožené kornatěním tepen omezovat konzumaci celých vajíček. Mohou však jíst samotné bílky. Vaječný bílek tvoří 58% jeho objemu a je jedním z nejvíce hodnotných zdrojů bílkoviny, který je dostupný z jídla. Více jak polovina celého množství bílku vajíčka se nachází u žloutku. Ve žloutku je také obsažen veškerý tuk obsažený ve vajíčku. V tuku vajíček převažují mononasycené a nasycené mastné kyseliny, přičemž obsahuje také nezbytné nenasycené mastné kyseliny. Vaječný žloutek (32% objemu vajíčka) tvoří největší pokrmový zdroj lecitinu, nutného pro tvorbu cholinu, který je složkou buněčné blány. Cholin umožňuje předávat nervové impulsy, které mají vliv na kvalitu paměti. Vajíčka obsahují hodně snadno dostupných minerálních prvků, ze kterých nejdůležitější roli hrají fosfor a železo.
Telecí játra
Jiným výživně cenným produktem, který pochází z telat, jsou játra - bohatý zdroj železa. Ačkoliv vepřová játra obsahují více železa, s ohledem na roli jater v organismu a možnost kumulování v játrech metabolitů, které jsou pro zdraví nežádoucí, má v tomto případě věk zvířete velký význam. Čím je zvíře mladší, tím jsou játra lepší.
Hodnocení stupně propečení
Pokud máte pochybnosti, kdy stáhnout hovězí maso z roštu, můžete použít jednoduchý trik. Je to metoda, která spočívá v dotknutí masa a v porovnání jeho pružnosti s vnitřní stranou dlaně. Spojujeme k tomuto účelu prsty na ruce s palcem. Abychom poznali, že je maso krvavé, spojíme palec s ukazováčkem a dotkneme se vnitřní části dlaně u kořene palce - ucítíte, jak pružné má být hovězí maso. Jestliže spojíte palec a ukazováček i prostředníček, získáme pružnost pro středně vypečený steak. Po připojení prsteníčku pak vnitřní část dlaně bude ještě více napjatá, což nám ukáže, jak pružné by mělo být maso tzv. zcela propečené.
Čas grilování
Čas pečení závisí především na druhu, velikosti a tloušťce masa. Nejkratší dobu grilujeme většinou hovězí maso. Drůbež a vepřové maso je nutné připravovat o něco déle. Dále uvádíme orientační čas pečení jednotlivých druhů masa: - Skopové cca 16 minut, gril středně rozehřátý - Vepřové cca 35 minut, gril středně rozehřátý - Telecí cca 20-30 minut, gril horký - Hovězí cca 10-15 minut, gril horký - Steaky cca 10-30 minut, gril horký - Hamburgery cca 8-15 minut, gril horký nebo středně rozehřátý - Kuřecí části cca 10 minut, gril středně rozehřátý - Steaky z kuřete cca 10 minut, gril středně rozehřátý - Krůtí prso cca 3-5 minut z každé strany, gril horký.
Jak zjistit teplotu grilu?
Pro zjištění teploty grilu je nutné přiblížit dlaň k uhlí do výšky pečení a začít počítat sekundy do okamžiku, kdy vás žár přinutí ruku oddálit: Více jak 6 sekund – gril je rozehřátý slabě 3-5 sekund – gril je středně rozehřátý 1-2 sekund – gril je horký
Jak připravit maso na grilu, aby získalo odpovídající chuť a vůni.
Drůbeží maso chutná výborně v medovém láku. Jestliže chcete maso naložit, musíte tuto činnost několikrát opakovat, protože vlivem teploty bude docházet k odtékání medu z masa. Dobrým způsobem na grilování žebírek nebo kuřecích křidýlek ve sladké marinádě je dřívější lehké povaření masa. Často se stává, že povrch takto připraveného pokrmu se rychle zkaramelizuje, zatímco uvnitř zůstane maso nedopečené. Šašliky, špízy a klobásy často opékáme na dřevěných špejlích či tyčích. Tyto můžeme nahradit pomocí dřevitých stonkových částí rozmarýnu, samozřejmě až po odstranění trnů. Rozmarýn dodá našemu jídlu vynikající vůni! Mnoho pokrmů, zvláště ryby, není dobré grilovat příliš dlouho, protože se velmi rychle stávají velmi suché.
Ještě lepší chuť grilování
Aby jídlo z grilu bylo chutnější, je dobré je dříve pokapat olivovým olejem nebo marinovat. Čemu vlastně marinování masa pomáhá? Zlepšuje chuť masa, způsobuje, že maso je křehčí a šťavnatější. Podle tradičních receptů má marinování masa trvat jeden a někdy dokonce až tři dny. Složky marinády jsou připravovány většinou ručně: třením v moždíři, krájením a sekáním na drobné kousky a přidáváním octa nebo vína. Následně se maso přelije a několikrát obrátí, aby nasáklo takto připravenou směsí marinády. Milovníci dobře dochuceného masa, kteří nemají čas ani energii na vymýšlení receptů na domácí marinády, mohou využít hotové produkty, které jsou dostupné na trhu. Jako příklad je možné uvést Přírodní marinády Knorr, které jsou v závislosti na variantě určeny k marinování masa, kuřete nebo ryby. Marinování masa je především důležité v případě grilovaných pokrmů, protože snižuje množství rakovinotvorných substancí, k jejichž uvolňování dochází v průběhu grilování masa. Marinované maso je dobré zavinout do hliníkové fólie - alobalu s napíchanými otvory a ponechat v dýmu, který vychází z grilu. Jídlo pak získává více vůně, jestliže k uhlí přidáme bylinky: tymián, laskavec nebo šalvěj. Marinování zlepšuje chuť, způsobuje, že maso je křehčí a šťavnatější. Navíc pak je dobrá kombinace vybraného koření se způsobem grilování, což rovněž příznivě ovlivňuje naše zdraví. Pepř Kayenský, majoránka nebo tymián zlepšují trávení, kmín snižuje nadýmání. Osoby, které se necítí jistě v oblasti zcela samostatného tvoření směsí bylinek a koření, mohou využít hotové směsi, které jsou na trhu dostupné, například Přírodní Marinády Knorr do masa, kuřete nebo ryb - radí Radka Kotková, specialista výživy značky Knorr.
Jak uvařit těstoviny al dente?
Vlijte do hrnce třikrát více vody, než máte těstovin a přidejte sůl. Přiveďte vodu do varu a následně do ní vložte těstoviny, průběžně míchejte a kontrolujte, zda jsou již odpovídajícím způsobem měkké. Dávejte pozor, abyste těstoviny nerozvařily. Nejčastěji se těstoviny vaří cca 8-10 minut, závisí to však na jejich druhu a tvaru. Správně připravené těstoviny by se neměly lámat a v jejich řezu by měla být viditelná tenká světlejší tečka nebo linka. Těstoviny mají při skousnutí jemně odolávat tlaku zubů, ale současně musí být možné je snadno rozkousnout. Uvařené těstoviny neproplachujte studenou vodou - je to způsob, při kterém ztrácejí svou chuť. Oceďte je, přelijte olivovým olejem a rozložte na plochém plechu, aby rychleji vystydly - tak si uchovají chuť i svou pružnost. Do zapékaných pokrmů používej syrové těstoviny. Pamatuj si, že je nutné nádobu, ve které připravuješ daný pokrm, dobře přikrýt fólií - vodní pára tak zůstane uvnitř nádoby. Jestliže připravuješ zapékaný pokrm bez žádné omáčky, pak do něj přidej cca 150 ml vody na každých 200 g těstovin.
Čím nahradit drahé italské produkty, jako je parmazán nebo piniové oříšky?
Parmazán a piniové oříšky tvoří jedny ze základních prvků italské kuchyně a s ohledem na jejich charakteristickou chuť je velmi těžké je nahradit jinými produkty. Jestliže však doma nemáme parmazán, pak můžeme zkusit použít jiné tvrdé sýry, které jsou vyráběny stejnou technologií a jsou značně levnější - příkladem takového sýra je sýr Gran Moravia nebo třeba i oštěpok. Místo piniových oříšku je pak možné v některých receptech použít semínka slunečnice nebo dokonce i oříšky kešu. příkladem takového pokrmu je italské pesto. Dobrým způsobem na snížení nákladů v kuchyni je míchání originálních produktů s jejich lokálními obdobnými produkty v poměru polovina k polovině, například piniovové oříšky se semínky slunečnice, nebo originální sýr s jeho lokální verzí.
Jak kombinovat přísady do pizzy?
<Pamatujte si, že je nutné dodržovat odpovídající pořadí při pokládání jednotlivých přísad na těsto. Nejdříve položte tenkou vrstvu rajčatové omáčky, následně placku posypte vrstvou sýra a teprve nahoru rozlož ostatní přísady. Přísad by nemělo být více než tři. Je samozřejmě několik klasických receptů na přípravu pizzy, ale při vlastní přípravě můžeme produkty libovolně kombinovat. Nejslavnější pizzy a složky použité při jejich přípravě: - Margarita: jedná se o klasickou pizzu, kterou tvoří sýr mozzarella, rajčata a bazalka - Marinara: rajčatová omáčka, sýr, plátky rajčat, oregáno, česnek. Tato pizza může být navíc obohacena například sardelkami - Frutti di mare: rajčatová omáčka, sýr, dary moře - Peperoni: rajčatová omáčka, sýr, plátky pikantního salámu typu peperoni - Havajská: rajčatová omáčka, sýr, šunka, ananas - Supreme: rajčatová omáčka, sýr, pečené hovězí maso nebo slanina, houby, šunka, cibule - Funghi: rajčatová omáčka, sýr, cibule, česnek, houby.
Čemu věnovat pozornost při přípravě řeckých jídel?
Při přípravě omáčky tzatziky odstraň z okurky vnitřní část se semínky. Obsahuje nejvíce vody a po smíchání s jogurtem omáčku zbytečně zředí nebo bude celá omáčka přebíjena vodou. Při přípravě pokrmu musaka maso dobře osmaž, aby bylo suché. Pak nebude pouštět šťávu, díky čemuž bude Tvůj zapékaný pokrm lépe vypadat.
Jak připravit chutnou studenou polévku - pro letní sezónu?
Pamatujte si, že studené polévky je nutné vždy více dochucovat. Polévky tohoto typu servírujeme vychlazené, což způsobuje, že intenzita chutě je jiná během přípravy a jiná během konzumace. Studená polévka chutná nejlépe druhý den, když se všechny složky důkladně vymacerují a propojí. Je dobré vědět, že do studené polévky například s jablky a celerem je dobré použít kyselá jablka - studená polévka pak bude mnohem více osvěžující.
Jak vařit květák?
Květák nakrájejte na menší růžičky. Snažte se, aby v rámci možností byly všechny kousky podobné velikosti - je to důležité během vaření. Takto připravený květák zalijte studenou vodou s přidáním octa nebo soli a odstavte na 5 minut. V případech obou přísad má být poměr soli nebo octa a vody 1: 20. Díky této činnosti květák získá pěknou bílou barvu a zbaví se všech insektů, které se ukrývaly v jeho růžičkách. Následně růžičky opláchněte vodou. <p> </p> Květák vložte do vařící, osolené vody s přísadou cukru. Na 1 litr vody použijte 1/2 lžíce soli a 1 lžíci cukru. Květák vařte 4 minuty - měl by být jadrný, jemný a měkký. Uvařenou zeleninu ihned servírujte k jídlu. Jestliže ji přelijete vodou, ztratí částečně svou chuť. Jestliže však chcete zeleninu prudce ochladit, udělejte to rychle, nejlépe ve vodě s ledem. Růžičky květáku okapané z vody lehce opečte v rozpuštěném másle nebo přelijte. Je nutné dávat pozor, aby se máslo nebo margarín nepřipálil, protož jídlo by pak bylo nechutné a nezdravé. Dochuťte dle vlastní chuti, jestliže usoudíte, že je to nutné.
Jak vařit fazolové lusky?
Fazolky vložte do vařící osolené vody s přidáním cukru. Na 1 litr vody přidej 1/2 lžíce soli a 1 lžíci cukru. Fazolky by se měly vařit po dobu cca 8 minut, aby si uchovaly svou jadrnost, ale současně aby bylo možné je snadno rozkousnout. Uvařenou zeleninu ihned servírujte ke konzumaci. Jestliže je přelijete vodou, pak částečně ztratí svou chuť. Jestliže však chcete zeleninu prudce ochladit, udělejte to rychle, nejlépe ve vodě s ledem. Okapané fazolky je možné připravit několika způsoby. populární způsob jsou vařené fazolky posypané v opražené strouhance přelité máslem. K tomuto účelu je nutné na cca 200 g fazolek, nejdříve v 50 g másla orestujeme 2 lžíce strouhanky, až získá zlatavou barvu, a následně v ní obalit fazolky. Je třeba dávat pozor, aby se máslo nepřipálilo, protože pak by jídlo bylo nechutné a nezdravé.
Jak vařit boby?
Čerstvé boby vložte do vařící se vody, dodržujte odpovídající proporce - 1/2 lžíce soli na 1 litr vody. Vařte po dobu cca 5-6 minut. Následně boby přelijte studenou vodou, nejlépe s ledem. Uvařené boby oloupejte ze slupek. Zelená zrna bobů je dobré před servírováním podusit v rozpuštěném másle s přidáním cukru, soli a česneku. Jiným vyzkoušeným způsobem přípravy bobů je jejich pečení v troubě. Nahřej troubu na 190 stupňů a pečte po dobu cca 10 minut. Vychlazená nebo lehce teplá zrna jsou vynikající alternativou za chipsy nebo slané oříšky.
Jak vařit chřest?
Bílý chřest je nutné důkladně oloupat a zbavit jej tak poněkud lýkovaté slupky, následně odříznout konce v délce cca 3-4 cm. Konečky chřestu se snadno stávají vláknité. Umytou zeleninu spojte do svazku po 10-12 kusech. Ideální metodou vaření chřestu je jejich umístění ve svislé poloze, například ve speciálním košíčku. Je dobré je částečně přikrýt a nezanořovat celé stonky. Chřest vařte ve vroucí vodě, dodržujte následující proporce: 1/2 lžíce soli a 1 lžíce cukru na 1 litr vody. Může se stát, že chřest má nepříjemnou, hořkou pachuť. Lze se tomu vyhnout tak, že do vody přidáte trošku mléka. Bílý chřest vařte po dobu cca 6-8 minut, v závislosti na jeho tloušťce. Uvařené lodyhy chřestu můžete složit tak, že spojíte hlavičku s koncovkou. Při skousnutí by chřest neměl prasknout, ale měl by být jemně jadrný. Uvařený chřest můžete zpevnit ve studené vodě s ledem. Zelený chřest není nutné loupat, stačí, když z něj jemně očistíte všechny začínající výrůstky. Vařte jej podobným způsobem jako chřest bílý, ale bez přidávání mléka. Zelený chřest se uvaří rychleji než bílý - stačí cca 5-6 minut. Uvařený chřest stačí obalit v rozpuštěném másle s troškou soli, cukru, pepře a kůry z citrónu nebo pomeranče. Je nutné dávat pozor, aby se máslo nepřipálilo, protože pak by jídlo bylo nechutné a nezdravé.
Cuketa
Mladá zelenina má dosti neutrální chuť a měkkou slupku, proto ji můžeme jíst bez dřívějšího oloupání. Cuketa nakrájená na pásky nebo na plátky se velmi hodí ke grilování, pečení nebo smažení. Příliš dlouhé tepelné zpracování jí však nedělá dobře - je pak příliš měkká a ztrácí svou jadrnost. Zelenina se dobře snáší s česnekem, dobromyslem (oregánem), tymiánem, rozmarýnem a šťávou a kůrou z citrónu (viz recept na salát z grilované zeleniny).
Kabačka
Jedná se o jiný lidový název tykví, z pravidla o typy s tvrdší slupkou. Z tohoto důvodu se výborně hodí k nadívání a pečení.
Jak upéct quiche rychle a správně?
Při přípravě quiche je nutné dávat pozor, aby koláč nebyl příliš vysoký - je dobré, pokud má cca 3-4 cm. Díky tomu se pokrm upeče rychleji a jednotlivé složky, které se nacházejí nahoře, zůstanou pevné.
Několik nápadů jak obohatit tradiční rajčatovou polévku
Rozmixujte lístky čerstvé bazalky s olivovým olejem - takto získanou emulzi nakapejte na rajčatovou polévku. Jednu červenou papriku upeč v troubě, oloupej z ní slupku a následně ji nakrájej na kostky. Přidáním do polévky obohatíš její chuť. Využij letní sezónu a místo rajčatového protlaku připrav polévku na bázi čerstvých rajčat, před servírováním ji posyp piniovými oříšky. Těsně před servírováním přidej do polévky několik kuliček sýru mozzarella.
Co je důležité při přípravě leča?
Je nutné věnovat pozornost konzistenci pečené zeleniny. Dávejte pozor, abys zeleninu nerozvařili - jednotlivé složky mají být měkké a současně i jadrné. Jestliže připravujete lečo s masem, pak začněte od pečení klobásy nebo slaniny na pánvi. Následně můžete přidat cibuli, papriku a oloupaná rajčata a vše nechte chvíli podusit pod pokličkou.
Jak připravit plněné závitky
Příprava populárního jídla není tak komplikovaná, jak by se mohlo zdát, a při dodržování dále uvedených pokynů si s tím poradí i osoby, které staví teprve své první krůčky v kulinářském světě. Nejdříve vykrojte košťál zevnitř hlávky zelí, kterou následně vložte do hrnce s vařící vodou. Nechejte vařit jen po dobu 30-40 sekund a vytáhněte ji, aby jste mohli odloupnout měkké listy. Tuto činnost opakujte až do okamžiku, když získáte odpovídající množství listů. Listy získané tímto způsobem rozložte na desce, odstraňte veškeré zhrublé části, eventuálně lehce rozklepejte paličkou - díky tomu půjdou listy snadněji rolovat. Listy pak naplňte nádivkou a těsným způsobem zatočte do rolek. Dno hrnce, ve kterém připravujete toto jídlo, vyložte zbylými listy - zabráníte tak připálení a připečení plněných závitků. Do hrnce je nutné závitky pokládat otočené zavinutím dolů. Mezi závitky je možné vložit plátky rajčat - obohatí to jejich konečnou chuť. Je vhodné vařící se plněné závitky přikrýt talířem tak, aby byly všechny úplně ponořeny ve vývaru.
Co je důležité v indické kuchyni?
Základem indické kuchyně je koření a jejich odpovídající směsi. Ty jsou rozdílné v závislosti na dané oblasti a jsou tajemstvím každé hospodyňky. Zajímavostí je, že koření je velmi často nejprve restováno, aby se z něj uvolnila silnější vůně.
Co koření přináší do kuchyně?
Vlastnosti koření závisí na jednotlivých prvcích, které jsou v nich obsaženy: na těkavých olejích, alkaloidech, glykocidech, hořčici, tříslovině, barvivech. V případě čerstvých bylinek také na: vitamínech, enzymech a na aktivních látkách.
Co je možné použít místo kokosového mléka?
Kokosové mléko se nahradit zcela nedá. Avšak určitým pomocnou náhradou jsou kokosové vločky, vyvařené v mléku a následně rozmixované. Jiným způsobem nahrazení je spojení kondenzovaného mléka nebo smetany s kokosovým aroma.
Čím nahradit wok?
Wok je velká, oválná pánev, která tvarem připomíná velkou mísu. Její výhodou je rozdělení teplot během smažení - dno bývá velmi horké, zatímco na jejich bocích jsou produkty smaženy při nižší teplotě. Její tvar usnadňuje převracení smažených produktů. Je možné ji zkusit nahradit litinovou pánví se širokým dnem.
Co udělat, aby zelenina byla křupavá na povrchu a měkká uvnitř?
Je třeba mít na paměti, že jednotlivé zeleniny mají různou strukturu - některé zeleniny stačí podrobit krátkodobému tepelnému zpracování, například orestování, jinou je zapotřebí před podáváním spařit ve vodě. Jsou rovněž látky, které způsobují, že zelenina nikdy nebude křupavá. Například houby často uvolňují šťávy, díky čemuž dochází k tomu, že jiná zelenina, která je s nimi pečena, se dusí v jejich šťávě. Proto je důležité, aby zelenina byla tepelně opracována v odpovídajícím pořadí. Měli bychom začínat od té nejtvrdší, pečené na dobře rozehřátém tuku, ale současně musíme mít na paměti, abychom nepřidávali příliš mnoho zeleniny najednou.
Jak uvařit rýži do asijských jídel a jak používat speciální rýži?
V čínské kuchyni je nejčastěji používána dlouhozrná rýže. Jedná se o jeden z nejvíce populárních druhů na celém světě. Obsahuje méně škrobu než zrnka krátkozrné rýže, díky čemuž je po uvaření sypká, vzdušná a dělí se na jednotlivá zrnka. Ideální nádobou k vaření rýže je rychlovarný hrnec. Rýže, která je vařená ve vodní koupeli pod lehkým tlakem, se stává vzdušnější a současně je i více sypká. Jestliže však nemáme rychlovarný hrnec, můžeme vyzkoušet následující způsob. Recept na 0,5 kilogramu rýže Ingredience: kalíšek Knorr Bujón Slepičí - 1 kus, rýže dlouhozrná - 0,5 kg, cibule střední velikosti - 1 kus, voda - 1 litr, máslo nebo olej - 100 gramů. Způsob přípravy: 1. Proplachujte rýži pod tekoucí studenou vodou do okamžiku, až začne být průzračná. 2. Cibuli nakrájejte na drobné kostky. 3. V hrnci rozehřejte tuk a nechej na něm zesklovatět cibuli. Následně přidejte odkapanou rýži, chvíli nechte opékat a následně zalijte litrem vody. Přidejte kalíšek Knorr Bujón Slepičí a vše přiveďte do varu. 4. Hrnec s rýží přikryjte a vložte jej do druhého hrnce, prostor mezi nimi vyplňte horkou vodou. Rýži nechte vařit ve vodní koupeli cca 30 minut, průběžně míchejte do okamžiku, až zcela pohltí vodu a až zrnka budou měkká. 5. Rýži přeložte do široké misky a důkladně ji zamíchejte tak, aby v ní nebyly žádné hrudky.
Je možné něčím nahradit bambusové výhonky?
Bambusové výhonky mají velmi charakteristickou chuť - jsou poněkud dřevité, ale s pevnou konzistencí. Je těžké je něčím nahradit, ale jsou v prodeji po celou roční dobu. Je možné je koupit v mnoha supermarketech. Vyskytují se v různých podobách: mražené, v nálevu a jejich cena není příliš vysoká. Náhradou za bambus, ale pouze s ohledem na zastoupení konzistence, může být kořen zázvoru. Musí být nejdřív vyvařený a zbavený své chuti. Osvědčí se rovněž košťál z hlávky zelí, který ale nemůže být příliš dlouho pečený a zcela jistě bude mít poněkud jinou chuť.
Je možné nějak nahradit houbu Jidášovo ucho?
Houby Jidášovo ucho májí neutrální chuť a jsou křupavé. Je těžké je něčím nahradit - žádné známé naše houby je nepřipomínají ani vzhledem a ani konzistencí. Jestliže však nemáme k dispozici tyto houby, pak můžeme eventuálně použít sušené hlívy, smrže nebo houby shitake.
Co dělat, jestliže nemáme tofu?
Sýr tofu má jemnou chuť, ale uzený bývá výraznější. Nelze jej něčím zcela nahradit. Má příliš specifickou chuť a konzistenci.
Jak připravit rýžové nudle?
Rýžové nudle mohou být vařené nebo smažené. Jestliže recept vyžaduje smažení nebo vaření, pak stačí je zalít vroucí vodou a odstavit na dobu několika minut. Po nasátí odpovídajícího množství vody začnou být měkké a průzračné. Jestliže mají být nudle použity jako dodatek do polévky nebo do salátu, je dobré je povařit po dobu cca 5 minut. Budou pak více měkké a současně si uchovají svou celistvost. V obou případech je dobré na závěr nudle přelít studenou vodou.
Druhy čínských těstovin
V Číně se vyskytuje mnoho druhů těstovin. Jsou připravovány prakticky z každého druhu mouky a škrobu. Liší se velikostí a tvarem; mohou být oválné, tenké nebo tlusté, bývají také zploštělé - tvarem připomínající italské fettuccini, a také zcela ploché. Jsou přidávány do polévek, salátů, jsou také součástí hlavních jídel, např. se jedná o smažené těstoviny. Těstoviny lze rozdělit na tři skupiny: pšeničné, rýžové a sójové.
Těstoviny pšeničné (nebo vaječné)
Nejpopulárnější jsou v severních oblastech Číny, tvoří tam hlavní složku potravy. Jsou populárnější než rýže. Bývají připravovány s vajíčky, odtud pochází jejich název - egg noodles. Jsou prodávány v různých formách: sušené, smažené zcela ponořené v oleji (ramen), částečně sušené, mražené nebo čerstvé. Jsou charakteristické svou žlutou barvou a většinou jsou značně tenké a dlouhé.
Těstoviny rýžové
Všeobecně používané v jižní Číně. Tyto těstoviny jsou připravovány z rýžové mouky a z vody. Syrové vypadají jako průhledné žilky, ale mají dosti pevnou strukturu. Vyskytují se rovněž v podobě zploštělé stužky. Velmi dobře přijímají tekutinu, proto jsou také ideální složkou polévek a salátů.
Těstoviny sójové
Sójové těstoviny jsou vyráběny ze škrobů fazolí mungo. Jsou lehce stravitelné a nízkokalorické, ideální pro použití do salátů, polévek a hlavních jídel.
Rozdíl mezi tmavou a světlou sójovou omáčkou
Tradiční způsob přípravy sójové omáčky vyžaduje, aby sójová zrna byla podrobena fermentačnímu procesu. V závislosti na různých zemích původu omáčky se liší také přísady omáček - může to být pšenice, rýže, kukuřičná melasa nebo houby. Přísady mají bezprostřední vliv na chuť a konzistenci produktu. Proces fermentace je neobvykle časově náročný - sójová zrna jsou podrobována fermentaci ve speciálních sudech, někdy dokonce i po dobu dvou let. Světlá sójová omáčka dozrává kratší dobu a je filtrována již po šesti měsících. Má méně intenzivní chuť a lehčí konzistenci. Omáčka tohoto typu je nejčastěji doporučována jako přísada do hotových jídel, s ohledem na to, že je docela slaná. Někteří kuchaři ale preferují připravování jídla právě na bázi této omáčky, protože tato nedominuje nad chutěmi ostatních přísad. Tmavá sójová omáčka díky dlouhodobé fermentaci získává velmi intenzivní chuť a její konzistence je mnohem hustší. Omáčky tohoto typu jsou méně slané a jejich intenzivní aroma může poněkud zastínit chutě jiných přísad. Tento druh omáčky se ideálně hodí k dohotovování masa, kterému předává specifickou chuť a tmavý, karamelový vzhled.
Jak jsou připravovány fazole v mexické kuchyni?
Jestliže používáte sušené fazole, pak je dobré den před vařením namočit jejich zrna ve studené vodě. Fazole přes noc nasáknou vodou, a pak je bude možné snadněji a rychleji uvařit. Následující den vylijte vodu, ve které byly fazole namáčeny, zrna propláchněte a následně opětovně zalijte čerstvou vodou se špetkou soli. Pak vařte do okamžiku, až budou fazole měkké. Fazole z plechovky je dobré propláchnout tekoucí vodou, abychom se tak zbavili kalného nálevu.
Co udělat, jestliže jste fazole dříve nenamočili?
S tím je možné si snadno poradit - takové fazole je nutné prostě jen o něco déle vařit.
Jak servírovat tapas? Platí v případě tapas libovolnost přísad?
Tapas je sestava drobného pohoštění - jak studeného tak i teplého. Takovým drobným jídlem může být kousek klobásy nebo sýra, oliva nebo smažená kreveta - neplatí žádná pravidla. Důležité však je, aby potraviny měly odpovídající "sladění" (kousek obyčejné klobásy se nebude dobře komponovat s olivami). Nejlépe je servírovat tapas jednoduchým způsobem. Vhodné jsou malé nádoby (odpovídající budou keramické) a párátka. Je nutné dodržovat to, aby studené jídlo bylo vychlazené a jídlo servírované za tepla bylo teplé.
Jak dobře zatočit tortillu, aby nádivka nevytekla, a je možné ji něčím...
Při zatáčení tortilly do rolky mějte na paměti, že ji musíte dříve lehce ohřát, např. ve fólii, na talíři v mikrovlné troubě, nebo přímo na pánvi. Pak bude placka více elastická. Při zavíjení nádivky do tortilly zaviňte nejdříve boky - cca 2 centimetry, teprve pak zatočte do rolky zbytek. Tortilla zavinutá do rožku musí mít zavinutý konec, díky tomu se nebude rozpadat.
K jakým pokrmům se hodí omáčka v Mexiku zvaná salsa?
Mexická omáčka salsa, s kousky zeleniny nebo ovoce, se hodí do mnoha různých pokrmů, např. ke smažené nebo pečené rybě. Dobře se také kombinuje s pečeným vepřovým nebo telecím masem. Směsi tohoto druhu jsou dokonalou alternativou vůči hustým a kalorickým masovým omáčkám.
Čím se liší quesadillas, burrito a tortilla? Čím se liší tacos a nachos?...
Quesadillas, burritos a fajitas spojuje to, že se ve všech případech jedná o jídlo zatočené v pšeničné tortille. Často v nich najdeme i podobné komponenty, např. kuřecí maso, hovězí maso nebo cibuli. Příprava každého z nich však probíhá rozlišným způsobem. Quesadillas jsou dvě vzájemně spojené placky, které se vyplňují nádivkou - nejčastěji je to pečené kuřecí maso, cibule, ostrá paprika, jalapeno se sýrem a někdy s přidáním papriky. Placky jsou opečené z obou stran a následně krájené na menší kusy. Quesadillas má mít vevnitř roztopený sýr a na povrchu křupavou vrstvu. Burritos je pšeničná tortilla, rozříznutá na polovinu a zavinutá do rožku. Náplní je cibule, pečené kuřecí maso nebo hovězí maso, maso často bývá mleté. Burritos může mít navíc libovolné komponenty jako přísady, protože v tomto případě se jedná hlavně o způsob konzumace - tzn. v tortille. Fajitas jsou kousky pečeného nebo grilovaného hovězího masa nebo kuřete, které je okořeněno koriandrem, římským kmínem, česnekem, jalapeno papričkou a limetkou. Někdy je maso pečené společně s cibulí a paprikou. Servíruje se na talíři s teplou tortillou a ozdobené listy salátu. U stolu si sami zavineme rolku vyplněnou vybranými přísadami. Fajitas má být servírováno s takovými tradičními přísadami, ke kterým patří: guacamole, rajčatová salsa a kyselá smetana. Tortilla je název dvou pokrmů. V mexické kuchyni se jedná o placku z pšeničné nebo kukuřičné mouky (masa harina), zatímco ve španělské kuchyni je to druh tlusté palačinky s bramborami. Tacos je křupavá kukuřičná tortilla přeložená na polovinu. Je smažená ponořena v hlubokém oleji, s 3 centimetrovým oválným dřívkem uprostřed. Po usmažení si tacos uchovává svůj tvar a plní se různými komponenty: zeleninou, salátem, masem a sýrem. Nachos jsou kousky kukuřičné tortilly nařezané na nevelké trojúhelníky a usmažené ponořeny v oleji. Takové křupavé chipsy jsou servírovány k jídlu. Bývají navíc posypané mletým masem, kousky marinované papriky, jalapeno, olivami, žlutým sýrem nebo rajčaty. Následně je toto jídlo často v takové podobě zapékané.
Je možné některé ze známých mexických jídel připravit vegetariánským...
Pro milovníky vegetariánské kuchyně budou ideální nachos, tacos, tortilly, burritos a quesadillas. Je možné je kombinovat s různými přísadami: rajčata, cuketa, cibule, paprika nebo lilek a následně je dochutit obdobně jako pokrmy v originálním provedení.
Čím nahradit jednotlivé složky indické kuchyně, jestliže je nemáme?
Nahradit originální produkty nějakými podobnými surovinami je těžké, protože často takové náhrady vůbec neexistují. Záměna originálních produktů má vliv na finální chuť a kvalitu daného pokrmu a tudíž má vliv i na naši kuchařskou důvěryhodnost. Produkty indické kuchyně lze u nás nakoupit jak v supermarketech, tak i v menších sídlištních prodejnách.
Co to je tikka?
Tikka znamená indicky nařezané kousky masa. V kuchyni je toto slovo často spojováno s indickým nebo pakistánským pokrmem z kuřete - tikka masala. Charakteristickou vlastností tohoto pokrmu je marinování kuřete v jogurtu a v koření masala, někdy s přidáním rajčat.
Co to je tandoori?
Tandoori je hliněná pec ve tvaru homole s otevřeným ohništěm v horní části. V peci tohoto typu je topeno dřevěným uhlím a pec slouží k pečení kousků marinovaného masa, které jsou napíchnuty na kovové tyče a pečeny na vnitřních stěnách . Tandoori je v gastronomii rovněž i synonymem pro pokrmy připravované právě v takové peci, takové pokrmy jsou spojovány hlavně s pakistánskou nebo indickou kuchyní.
Co to je masala?
Samotné slovo masala znamená koření a přesněji jsou takto označovány směsi různého koření. Často je restováno různými způsoby, v závislosti na regionu, ze kterého pochází.
Co to je garam masala?
Jedná se o směs koření pocházející ze severní Indie. Obsah směsi může být různý, v závislosti na pokrmu, pro jehož přípravu má být použita. Hlavní složky směsi jsou: pepř, hřebíček, muškátový oříšek, kardamon, někdy jsou jako možnost přidávány: skořice, paprika chilli, zázvor, koriandr, česnek nebo bobkový list. Koření jsou vcelku podrobena pražení na pánvi, následně jsou v hmoždíři rozbíjeny na velmi drobný prach. Směsi tohoto typu, známé svou intenzivní vůní, se do pokrmů přidávají na závěr vaření. Směs garam masala je používána jak při přípravě jídla z masa, tak i pokrmů z ryb.
Co to je korma?
Jedná se tradiční pokrm indické nebo pakistánské kuchyně, který obsahuje maso nebo zeleninu. Charakteristickou vlastností tohoto pokrmu je omáčka, která vzniká během dušení produktů v zeleninové směsi. Omáčka je v tomto druhu pokrmů nejčastěji zahušťována ponejvíce jogurtem, je možné se také setkat s tím, že rovněž smetanou nebo kokosovým mlékem. Do pokrmů typu korma se navíc přidávají mleté oříšky kešu, mletý kokos nebo mleté mandle.
Co to je pakora?
Pakora je vegetariánské jídlo indické kuchyně, které je připravováno z libovolné zeleniny obalené v těstíčku a smažené ponořené v hlubokém tuku. Těstíčko svým vzhledem připomíná těsto na palačinky. Je však připravováno z mouky mleté cizrny.
Čím je možné nahradit máslo ghee?
Máslo ghee je jinak také máslo přepuštěné. Je možné si je připravit samostatně tak, že vaříme rozpuštěné obyčejné máslo na malém ohni. V průběhu tohoto procesu se z másla uvolňují bílkoviny, které je v podobě vznikající pěny nutné odstraňovat. Z másla se rovněž odpařuje voda.
Co je to naan?
Jedná se o placatý drožďový chléb z bílé mouky, který má oválný tvar a který se peče ve speciální peci tandoori. Tento chléb je této podobě znám v celé střední Asii, zvláště populární je především v Indii a v Pakistánu. Často je servírován s přidáním česneku, sezamu, cibule, zeleniny, jehněčího masa, sýru a kandovaného ovoce a je servírován jako příloha k mnoha pokrmům.
Je možné mango lassi připravovat z jiného ovoce?
Mango lassi je hinduistický nápoj připravovaný s jogurtem, mlékem a s velmi zralými ovoci mango. Rozmixovaný s kostkami ledu a někdy s troškou cukru - je velmi osvěžující. Stejným způsobem je možné připravit mléčný nápoj na bázi jiného ovoce, což může být např.: banán nebo papája. Jestliže nemáme čerstvé ovoce, můžeme je zastoupit ovocem z plechovky.
Jednoduchý způsob na pirožky samosa
Pirožky samosa jsou pokrmem připravovaným z křehkého těsta vysmaženého v tuku se zeleninovou nádivkou (většinou obsahující brambory). Dobrým způsobem je zastoupení tohoto těsta (které vyžaduje dlouhé vypracování a válení) hotovým čínským těstem - plackami pro jarní závitky, které lze koupit již ve většině našich supermarketů.
Jak dobře obalit nugetky v trojobalu?
Stačí, když namočíte kousky masa ve vajíčku a zamícháte s obalovací směsí. Jestliže navíc stisknete obalovaný kousek kuřete v dlani, pak určitě obalovací směs neodpadne. Obalovací směs můžete obohatit tím, že do ní přidáte zrnka dýně, sezamu nebo slunečnice nebo také rozdrobené kukuřičné plátky nebo ovesné vločky.
Co udělat, aby se hamburgery nerozpadaly?
Nezbytnou složkou hamburgerů je dobře vypracované čisté maso. Někdy se do něj přidává koření. Dobrou možností je přidat do masa některé vhodné kořenící směsi Knorr. Mleté maso musí být při míchání dobře vychlazené. Díky tomu se zcela jistě zlepší konzistence připravovaného masa.
Jak a v čem ohřát dobře hot dog a hamburger?
Párky do hot dogů ohřejete nejrychleji v horké vodě s teplotou cca 90 stupňů C. Při ohřívání je dobré je ponechat v krycím střívku, díky tomu bude párek horký, ale zároveň nenasaje příliš velké množství vody - tudíž nepopraská. Jiným dobrým způsobem je ohřívání párků v troubě vyhřáté na teplotu 180 stupňů C, ohříváme cca 10 minut. Hamburgery je nutné opéci na pánvi nebo grilovat na horkém roštu. Můžeme je rovněž ohřívat v troubě zabalené v hliníkové fólii, ale příliš dlouhé ohřívání může způsobit, že maso bude příliš suché.
Jak uvařit palici kukuřice?
Palici kukuřice oloupejte ze slupek a odstraň vlásky, které ji obtáčejí. Vložte do horké vody nebo mléka (možno mírně osladit), které má teplotu 90 stupňů C na dobu cca 10 minut. Kukuřice je následně již hotová a připravená ke konzumaci, ale někteří Američané ji navíc ještě pečou na grilu nebo na pánvi s troškou tuku.
Je možné popcorn posypat kořením? Jestliže ano, tak jakým?
Hotový popcorn můžete navíc dochutit bylinkami, ostrou paprikou nebo česnekem. Zajímavým způsobem přípravy popcornu je, že jej nejdříve poválíme v několika lžících medu s ostrou paprikou a následně jej upečeme. Med na povrchu by měl karamelizovat.
Co udělat, aby byl krocan šťavnatý?
Krocan bude více šťavnatý, jestliže jej budeme dříve marinovat. Dobrým nápadem je použít vhodnou Knorr marinádu a smíchat ji s přírodním jogurtem (proporce těchto složek jsou závislé na velikosti krocana). Následně krocana v marinádě odložte na studené místo na dobu cca 6 hodin. V průběhu pečení pak krocana podlévejte vodou.
Co to je pudink?
V anglické a americké kuchyni je pudink druhem masové přílohy nebo sladký dezert. Jako dezert jej tvoří houska nakrájená na plátky a promíchaná se smetanou, mlékem a vajíčkem. Pudink je aromatizován vanilkou s přísadou rozinek a v takové podobě je následně pečen v troubě.
Jak připravit listové těsto?
Příprava listového těsta je docela jednoduchá, ale zcela jistě jak pracovně, tak i časově náročná. Celá idea listového těsta spočívá v mnohonásobném přeložení základního těsta máslem. Taková činnost způsobí, že těsto se během pečení rozvrství a vytváří tak jednotlivé samostatné křehké listy.
Čím dochutit cibulovou polévku?
Tajemství chutné cibulové polévky spočívá v dobře osmažené cibuli a v dobrém esencionálním hovězím vývaru. Samotnou polévku lze dochutit mnoha způsoby, v závislosti na regionu nebo vlastních preferencích. V receptu většinou najdeme tymián, nové koření, bobkový list, pepř, někdy česnek nebo dokonce i jalovec. Další tajemství spočívá v přidání do polévky alkoholu - obvykle se jedná o bílé víno, ale jeho různé druhy zde rovněž otevírají široké pole možností.
Jak obalovat sýr camembert?
Sýr camembert se v průběhu smažení rozpouští. Bariérou, která zabraňuje jeho rozlití po pánvi, je tenká vrstva strouhanky. Musí ale natolik dobře přiléhat k povrchu sýra, aby jej mohla udržet. Samotné obalování není ničím výjimečné; probíhá obdobně jako třeba obalování vepřového řízku. Použijete rozšlehané vajíčko, hladkou mouku a strouhanku. Hrany sýra obvykle obalujeme dvakrát. Dobrým způsobem je také nahrazení strouhanky bílou částí toastového chleba, který rozmixujeme na drobné kousky v mixéru. Obal tohoto typu je mnohem delikátnější a více křupavý.
Co udělat, když je ratatouille příliš řídký?
Stačí, když o něco déle povaříme zeleninu. V takovém případě se omáčka odpaří a toto francouzské zeleninové "lečo" se zahustí. Jestliže je však omáčky příliš hodně, mohlo by dlouhodobé odpařování pomocí vaření způsobit úplnou destrukci zeleniny. V takovém případě je nutné zeleninu odcedit a následně redukovat pouze omáčku.
Čím se liší quiche a tarte?
Quiche může mít různé tvary a velikost. Většinou se jedná o slané jídlo, které obsahuje takové komponenty, jako jsou: sýr, slanina, špenát, cibule nebo šunka. Komponenty quiche jsou vždy spojeny směsí smetany nebo mléka a vajíček. Zatímco tarte může být jak slaná, tak i sladká. K její přípravě potřebujeme obvykle speciální, kruhovou formu na dorty. Na rozdíl od quiche, tarte nemusí vždy obsahovat směs smetany, mléka a vajíček. Někdy je na povrchu připravované pochoutky zapečené nebo želatinované ovoce.
Co to je gratin?
Gratin je technika, která je v kuchyni spojována se zapékanými pokrmy různého druhu, jejichž povrch je posypán sýrem, strouhankou, máslem nebo omáčkou typu bešamel nebo holandská omáčka. Po upečení jsou pokrmy tohoto typu charakteristické svou zlatavou barvou a někdy také křupavou konzistencí. V kuchyni se termín gratin týká také brambor nakrájených na plátky a následně zapékaných ve smetaně.
Co to je filet mignon?
Tento pojem, pocházející z francouzštiny, znamená jemný plátek. Z důvodů vlivu americké kuchyně se jako filet mignon v gastronomii označuje nejčastěji steak z hovězí svíčkové. Ve francouzské kuchyni se tento termín vztahuje ke steaku ze zadní části svíčkové, která má jemnější strukturu. Typický filet mingon má mít cca 5 centimetrů výšky a průměr cca 8-9 centimetrů. Jeho váha by měla oscilovat kolem hranice 200 gramů, avšak s ohledem na cenu masa existují v této oblasti rozdíly.
Jak připravit mlže?
<ul> <li>Známe mlže, slávky, které se vyskytují v Evropě s černou skořápkou a masem od tmavě – oranžové až po světle žlutou barvu. V kuchyni se rovněž můžeme setkat se slávkami pocházejícími z Nového Zélandu, které jsou dvakrát větší než slávky evropské. Při přípravě čerstvých slávek je vždy nutné kontrolovat, zda jsou mlže zavřené. Ty otevřené je nutné okamžitě vyhodit, protože jinak nám hrozí nebezpečí otravy.</li> </ul>
Jak jíst šneky?
Šneci jsou ve francouzské kuchyni servírovány mnoha způsoby. Tím nejpopulárnějším je jejich pečení v česneku, na másle, s natí petržele, pokapané citrónovou šťávou a bílým vínem. Setkáme se i s tím, že jsou navíc zapékané pod sýrem camembert. Šneci jsou před dalším zpracováním vždy převařeni, tedy zbaveni skořápky. K servírování šneků slouží speciální misky s několika důlky. Do těchto důlků vkládáme šneky s máslem, sýrem, a následně je zapékáme. Jiný způsob je umísťování šneků do speciálně připravených mušlí nebo rendlíčků s máslem. V takové podobě pak po zapečení míří na náš talíř. Ke konzumaci šneků slouží navíc speciální, malá vidlička se dvěmi zoubky, s jejíž pomocí lze snadněji vydobýt maso z oněch důlků.
Co nazýváme dary moře?
Frutti di Mare, fruits de mare, čili dary moře - termín zahrnující všechny ryby, měkkýše a korýše žijící v moři, lovené a konzumované v různých podobách.
Existují různé recepty na těsto na palačinky?
Obyčejné těsto na palačinky se vyskytuje v mnoha obměnách - se solí, s cukrem nebo s pomerančovou kůrkou. Může být připravené na vyšlehané pěně s přidáním ořechů, mletého kokosu nebo bylin. Vše záleží jen na tom, k čemu nám má posloužit.
Jak vytvořit křupavý povrch u Créme brulée?
Pro zapékání tohoto dezertu bohužel potřebujeme speciální plynový hořák. Pouze v jeho plamenech začíná cukr rychle karamelizovat, přičemž vnitřní část dezertu zůstává nenarušena. Používal se také způsob speciálního kulateho železa, které se rozpálilo a přiložilo na povrch dezertu ke zkaramelizování cukru. Jiné dlouho trvající techniky nepřinášejí potřebný očekávaný efekt.
Jaké houby používáme do jakých pokrmů? (Lišky, praváky, klouzky, žampióny)
Každý druh houby má jiné aroma, chuť, konzistenci a barvu. V závislosti na druhu se houby také různě chovají v průběhu sušení, vaření nebo smažení. Hřib borový je houba, která chutná v každé formě. Hodí se k sušení, marinování, pečení i vaření. S ohledem na svou vynikající chuť je tento hřib považován za krále mezi houbami. Klouzky jsou po utržení obalené tenkou vrstvou slizu, což může některým lidem vadit. Před dalším zpracováním je nutné jim oloupat kůrku, ačkoliv je to dosti časově náročné. Tyto houby se hodí pro sušení a marinování, je možné je také používat při vaření. Není doporučeno je však péci nebo dusit, protože klouzek při těchto procesech uvolňuje specifické, slizké šťávy - je to pak viditelné např. v konzistenci omáčky. Jejich chuť je však natolik vynikající, že i přesto si tyto houby nachází mnoho ctitelů. Lišky mají výraznou chuť. V čerstvé podobě se hodí k pečení, je možné je také marinovat, ačkoliv nejsou tak řízné jako je hřib borový nebo klouzek. Sušené lišky bohužel ale nemají takové aroma a ve vařené podobě bývají poněkud hořké. Žampióny - jejich největší výhodou je to, že jsou dostupné během celého roku. Ačkoliv nemají takové aroma, jako má hřib, tak i přesto se těší velkému uznání. Hodí se k sušení, mražení, marinování, vaření i smažení.
Mohou se houby kombinovat?
Houby můžete v pokrmech libovolně míchat a kombinovat. Dokonale se k nim hodí česnek, cibule nebo bylinky.
Jak zkontrolovat, zda v čerstvých nebo mražených houbách nejsou červi?
<ul> <li>Rozřízněte houby řezem přes nožku i klobouk na polovinu. Pokud ve struktuře najdete úzké kanálky, houba je červivá a není vhodná k jídlu. </li> </ul>
Jak houby dobře oloupat?
Nemusíte houby loupat. V jejich slupce jsou obsaženy pigmenty a aroma, které dávají pokrmům chuť a vůni. Jestliže to musíte udělat, pak loupejte neumyté houby, protože se tak během loupání nebudou lepit na ruce. Umyjte je, až budou oloupané.
Jak houby přechovávat?
Aby si houby uchovaly své dobré vlastnosti co nejdelší dobu, nedoporučuje se je mýt. Nejlepší je přechovávat houby v lednici, v krabici z umělé hmoty, na gáze nasáklé vodou. Měly by být přikryté, aby nevysychaly, ale nesmí být hermeticky uzavřeny. Houby je možné také zmrazit.Neumyté kusy hub rozložíme na plech, který vložíme do mrazničky. Po několika hodinách mražení je můžete dát do menší nádoby.Takový způsob zmražení garantuje, že si houby uchovají maximální množství svého aroma a jdou snadno po částech odebírat.Další způsob, jak houby zmrazit, je spaření umytých nakrájených kousků hub a jejich zmražení v této podobě. Bohužel tímto způsobem ztrácejí houby část své chuti, která zůstává ve vodě během spařování. <ul> </ul>
Jak houby sušit?
Houby je nutné umýt a následně osušit. Rozložte je na gázu a následně nakrájejte na tenké plátky a navlékněte na niť. V takové podobě je pak můžete zavěsit na radiátor nebo v okolí jiných zdrojů tepla. Je třeba mít ale na paměti, že tam musí být dostupný proud vzduchu.
Jak marinovat a zavařovat houby?
Houby je nutné nejdříve umýt a následně je nakrájet na kousky tak, aby se daly umístit do sklenic. V takové podobě je spaříme. Pak je umístíme do sklenic, ve kterých je zalijeme směsí octa, soli, cukru a koření.
Jak uvařit lišky, aby nebyly hořké?
Čerstvě sesbírané lišky nebudou nikdy hořké a jenom takové je vhodné zpracovávat. Ty lišky, u nichž dominuje hořká chuť, je nutné několikrát převařit. Takovým způsobem však současně bohužel ztrácí téměř veškerou svou chuť.
Co je důležité při přípravě houbové polévky?
Pokud má být vaše houbová polévka chutná, musíte její přípravu začít uvařením vývaru. Čerstvé houby je nejlepší přidávat do polévky v poslední fázi - pak bude polévka nejchutnější. Pro zesílení chutě polévky je dobré houby lehce opéci těsně před tím, než je přidáme do hrnce.
Je lepší používat houby čerstvé, mražené nebo sušené?
Chuť čerstvých hub je velice příjemná pro chuťové buňky, proto jsou také čerstvé houby považovány za nejlepší.Houby můžeme také zamrazit a využít je do pokrmů i mimo sezónu. Je ovšem potřeba mít na paměti, že mražené houby nikdy nechutnají jako čerstvé, ztrácí téměř polovinu své původní chuti. Mnoho pokrmů vyžaduje použití sušených hub. Jejich chuť se mnohokrát nedá ničím jiným nahradit. <ul> </ul>
Trocha hub obohatí vaši polévku
Houby obsahují přírodní akcelerátory chutě, proto jejich přidání do pokrmu vždy zvýší výraznost a aroma takového jídla.
Vařte nápaditě
Snažte se vybírat pokrmy, jejichž příprava není časově náročná. Dobrým nápadem je využívat italskou kuchyni, např. těstoviny s bylinkami, jednoduchou omáčkou a se sklenicí vína. Při vaření těstovin si pamatujte, aby jste používali pokličku nebo hliníkovou fólii - díky tomu je možné ušetřit čas. Těstoviny se vaří po dobu několika minut, je to čas, ve kterém si můžeš připravit omáčku. Odcezené těstoviny (bez proplachování ve studené vodě) vložte přímo do omáčky, chvíli míchejte a následně ihned servírujte. Dlouhé těstoviny, jako jsou spaghetti nebo tagliatelle, zaviňte před servírováním na vidličku (vhodná je ta, která slouží při pečení masa) a následně nechejte sesunout na talíř. Díky tomu budou těstoviny na talíři pěkně uloženy. K servírování takového pokrmu používejte hluboké talíře. Je to způsob, díky kterému budou těstoviny déle teplé a omáčka, která je nejchutnější, se shromáždí na dně talíře.
Vždy je dobré mít „Něco ve skříňce“
Snažte se mít doma vždy pár surovin, díky kterým připravíte chutný pokrm třeba pro neočekávaného hosta. <ul> <li>Měly by to být suroviny, které se příliš rychle nezkazí. Dobře se v takové roli osvědčují těstoviny nebo rýže. Můžete si pořídit těstoviny, které mají netypický tvar nebo barvu, jako například široké papardelle nebo barevné penne. Doporučujeme mít po ruce také extra panenský olivový olej, rajčata v plechovce, sušená rajčata nebo lahvičku hotového balzamikového octa (např. s jahodovou příchutí). Výhodou těchto surovin je dlouhá trvanlivost.</li> </ul>
Střídmost je ctnost
Vyhýbejte se při vaření potravinám s velmi intenzivní vůní a chutí, jinak bude takové jídlo cítit po celém bytě. Pokud při přípravě pokrmu používáte koření nebo zeleninu s výrazným aroma (např. syrovou cibuli nebo česnek), doporučujeme je před užitím krátce povařit. Stačí, když vložíte nakrájené stroužky česneku na několik minut do vroucí vody a pak můžete již bez komplikací připravovat vybraný pokrm.
Naplánujte vaření
Je důležité, abyste si před vařením připravili místo v kuchyni a také odpovídající seznam na nákup. Maso nechte určitě marinovat, máte pak jistotu, že bude šťavnaté a chutné. Můžete to udělat už předcházející den.
Dbejte na kvalitu surovin
<ul> <li>Pokud jste se rozhodli připravit skvělé maso, doporučujeme koupit maso vyšší kvality, např. vepřovou panenku nebo hovězí svíčkovou.Takové maso pak vyžaduje kratší dobu tepelného zpracování a může být i servírováno připravené tak, že je uvnitř lehce narůžovělé. Máte navíc jistotu, že bude vždy měkké a šťavnaté.</li> </ul>
Estetika je důležitá
Jestliže je váš host milovníkem pečeného masa, pak si pamatujte, že maso nemáte servírovat vcelku - stačí, když ukrojíte porci. Na talíř pak nejdříve nalijte odpovídající množství omáčky a následně na ni položte kousek masa. Díky tomu pak dané jídlo získá lepší estetickou hodnotu. Pro zvýšení efektu můžete také servírovat omáčku v malém omáčníku nebo džbánku tak, aby si každý mohl pokrm přelít omáčkou samostatně.
Jak sestavit menu?
Vyplácí se dodržovat různorodost - nemusíte vařit výlučně stále jedno jídlo. Popřemýšlejte o malém předkrmu před hlavním jídlem. Může se jednat o barevný, lehký salát nebo o opečený chléb s rajčaty a parmazánem - čili o bruschettu. Uděláte díky tomu dobrý dojem a také získáte trochu času potřebného pro přípravu více časově náročných pokrmů.
Věnujte pozornost detailům
<ul> <li>Před servírováním jídla doporučujeme talíř jemně potřít stroužkem česneku nebo po něm rozetřít bylinky (např. rozmarýn). Talíř vložte na několik minut do trouby a jídlo získá vynikající aroma, aniž by přitom změnilo svou chuť. </li> </ul>
Zdobte své pokrmy.
Snažte se vždy alespoň trošku talíř ozdobit. Můžete například posypat okraj talíře oblíbenými bylinkami. Další zajímavou možností, jak talíř ozdobit, je nakreslení obrazců nebo vzorů na talíř ušlehaným vaječným bílkem. Bílkem nakreslíte vzor na talíř, posypete červenou mletou paprikou a počkáte, až bílek uschne.Následně přebytečné množství koření sfoukněte. <ul> <li>Na talíři pak zůstane vzor, který jste nakreslili.</li> </ul>
Ozdobte jídlo omáčkou
Jestliže servírujete pokrm s omáčkou, můžete touto omáčkou nakreslit nějaký vzor. Pomocí lžíce můžete udělat kapky různých velikostí, např. řadu od nejmenší do největší. Můžete také využít plochý štěteček a vytvořit tak na talíři originální vzory. Díky tomu můžete na talíři vytvořit originální vzory. Je důležité, aby byl štěteček, který používáte, čistý a určený výlučně pro tento účel.
Nechávejte se unést představivostí
Nemějte strach experimentovat s formou servírování. Efektní možností je například servírování polévky v šálcích na kávu. Do krémových polévek ušlehejte šlehačku, kterou dochuťte solí a pepřem (nepoužívejte cukr). Povrch takové šlehačky posypte oblíbeným kořením, například čerstvě pomletým pepřem. Takto servírovaná krémová polévka vypadá jako opravdické italské cappuccino.
Přemýšlejte o nekonvenčních tvarech
Při přípravě čerstvého a křupavého salátu nemusíte všechno krájet "pouze" na kostičky. Jednoduchými způsoby můžete zelenině a ovoci vtisknout výjimečný tvar. Pomocí nožíku k loupání zeleniny můžete například loupat mrkev nebo okurku na dlouhé široké pásy, které připomínají pásky těstovin tagliatelle. Vylupovačem jader u jablek vyřízněte oválné kuličky - třeba z melounu. Takovou zajímavou formou můžete všechny hosty zaskočit a servírovat tak klasické jídlo neobvyklým způsobem.
Vařte sezónně
Využijte vše, co nabízí daná sezóna. Pracujte s čerstvými surovinami.. Nákupy provádějte na prověřených místech, např. na tržišti. Můžete tam najít všechno a zároveň se i poradit, co chutná nejlépe. Na jaře a v létě máte plnou škálu možností připravit čerstvé a barevné jídlo.
Využívejte různorodost
K přípravě oblíbeného salátu již nemusíte kupovat pouze jeden druh salátu. Nabídka obchodů je velmi bohatá, vyberte si dva, tři druhy salátů, které se liší tvarem, barvou a chutí. Přidejte trochu barevné zeleniny, paprik a jemný dresink na bázi olivového oleje a vaše jídlo se tak stane pokrmem zajímavým, chutným a plným barev.
Pestrá rajčata
Pokud toužíte po pestré kuchyni, doporučujeme vybírat mezi odrůdami rajčat cherry rajčátka. Seženete červená, žlutá, oranžová nebo zelená a vaše jídlo bude mnohem zajímavější.
Vzhled a vůně v jednom
Velmi efektní možností je nápad servírovat polévku ve chlebě. Vyberte malý, kulatý pecen chleba, odřízněte horní vrstvu a vydlabej vnitřní část. Připravenou chlebovou misku vložte do trouby vyhřáté na 180 stupňů a pečte po dobu 5-6 minut, až bude chleba křupavý. Následně do vnitřní části chleba nalijte polévku, nejlépe se k tomu hodí polévky s krémovou konzistencí, nakonec vše přikryjte dříve odříznutou horní částí chleba.
Věnujte energii originalitě
Když už váš věhlasný salát bude připraven, zamyslete se nad tím, zda místo smíchání všech jeho složek na talíři nebo v misce nemůžete využít nějakou zajímavější formu servírování. Můžete všechny překvapit a rozložit salát na placce tortilly a následně ji zatočit do rolky a na koncích sepnout párátkem, na jehož konec napíchnete černou olivu. Celé to pak můžete přelít připraveným dresinkem.
Marinuj maso
Pokud se rozhodnete připravit kuřecí prsa na grilu nebo do salátu, je nejlepší je namarinovat. Doporučujeme maso přelít jogurtem s kořením, v takovém případě zůstane vždy šťavnaté. Po usmažení masa chvíli počkejte, až trochu vystydne, pak jej nakrájejte dlouhým nožem na tenké plátky. Následně rozložte maso na talíři do podoby vějíře. Místo populárních brambor použijte jako přílohu barevný salát z rajčat a zeleniny.
Poznávejte nekonvenční kombinace
Sladké ovoce se rovněž výborně hodí do slaných pokrmů. Vynikajícím předkrmem jsou hrušky zapékané s ořechy a plísňovým sýrem. Z malinového protlaku můžete přidáním hořčice, soli, pepře a olivy připravit vynikající salátový dresink. Díky malinám je hustý a má velmi intenzivní barvu. Pomocí lžíce udělejte velké kapky na talíři. Doprostřed každé takové kapky nalijte malou kapku husté smetany a následně pomocí tenkého nožíku nebo lžičky roztáhněte takto nakombinované kapky po celém talíři.
Nevzdávejte se
Jestliže se vám stane, že jste přesolili omáčku - a stává se to i těm nejlepším kuchařům - nevyhazujte hned připravené jídlo. Existuje několik metod, jak takový pokrm zachránit. Do polévky můžete přidat několik kousků syrových brambor. Pak vařte, až začnou být brambory měkké a částečně pohltí nepotřebnou sůl. Můžete rovněž přidat hustou smetanu, která neutralizuje chuť. Pokud je omáčka k masu příliš intenzivní, pak si pamatujte, že nemáte již příliš silně dochucovat samotné maso. Můžete rovněž do omáčky přidat např. jogurt.
Co udělat, když v omáčce vznikly hrudky?
Jestliže připravujeme hladkou omáčku (bez žádných doplňků), jedná se o snadnou záležitost - omáčku stačí přecedit nebo rozmixovat. Problém vyvstává tehdy, pokud máme v omáčce např. kousky hub. Jedinou radou je pak přecedit omáčku, umýt houby proudem studené vody a odstranit tak z nich hrudky (bohužel, v takovém případě vypláchneme rovněž z hub jejich chuť).
Jak oživit chuť obyčejné omáčky, aby se změnila na zajímavou?
Chuť omáčky staví především na intenzitě vývaru, ze kterého je omáčka připravována. Vývar musí být silný. Jestliže připravujeme omáčku domácím způsobem, např. z dušení masa, je dobré do ní přidat zredukované víno nebo sušené houby. Na závěr je nutné ji dochutit bylinkami a kořením - to vždy zesílí její chuť. Na trhu existuje rovněž vývarová kostka a také kalíšky pro přípravu omáček z pečení. Přidání takového přípravku je tou nejjednodušší metodou, jak dosáhnout silnější chuť a tmavší barvu omáčky.
Jaké omáčky se hodí k jednotlivým masům?
Závisí to především na způsobu tepelného zpracování masa. Zkušený šéf kuchyně nebude komponovat krvavé maso s bílou omáčkou, protože bílá omáčka by zviditelnila krev vytékající z masa (v takovém případě nebude jídlo vypadat příliš esteticky). Dělení, které se drží pravidla, že bílé omáčky se hodí pouze k bílým masům (a opačně), je sice klasickým dělením v kuchyni, ale již dávno přestalo jednoznačně platit (klasickým příkladem je maso komponované s křenovou omáčkou). Jediným kritériem je chuť omáčky - musí se s masem dobře snoubit.
Omáčky k zelenině
Existuje celá škála omáček k zelenině. Dobře známá mrkev s hráškem je lehce spojena omáčkou Veloute, pouze dochucená solí, pepřem a citrónovou šťávou. Pro zapékání květáku nebo brokolice se ideálně hodí také omáčka Mornay. Populární je také holandská omáčka. Obvykle servírovaná s chřestem, ale hodí se také k zapékání zeleniny.
Omáčka polonaise nebo úprava po polsku
Polská klasika je tvořena na másle osmaženou strouhankou s petrželovou natí a nastrouhaným uvařeným vajíčkem. Tato omáčka je servírovaná ke chřestu, květáku nebo fazolek v luscích. Další omáčkou, která se hodí k zelenině, je omáčka supreme s plísňovým sýrem. Hodí se dokonale ke květáku nebo k houbám, ale můžeme pod touto omáčkou také zapékat téměř všechny druhy zeleniny.
Která naše omáčka k masu je ve světě nejznámější?
Je to dnes asi omáčka tradiční sladkokyselá smetanovo-zeleninová a pak znojemská. Kromě této omáčky je také známá a ceněná šípková omáčka, koprová, křenová a další. Svůj původ mají v dědictví rakousko-uherské kuchyně.
Co má být charakteristické pro omáčku k rybám nebo k drůbeži?
Omáčka k rybám musí být jemnější - nemůže být příliš intenzivní, protože by tak zastínila chuť samotné ryby. Proto také nejsou vhodné žádné omáčky, které jsou připravovány na tmavých a výrazných základech. Existují však omáčky připravované na bázi skořepin humra. Jsou často servírované k pečeným rybám - je to především populární v americké kuchyni. Ideální omáčky k rybám jsou připravovány na bázi omáček Veloute - především v případech, když je základ připravován na bázi ryb. Malé množství bílého vína a másla nebo smetany se bude skvěle komponovat s chutí ryby. Omáčka k rybě by měla být lehce kyselá (dobrou možností je přidání špetky citrónu nebo kaparů), protože maso ryb nemá příliš výraznou chuť. Malé množství čerstvých bylinek, jako je kopr, bazalka nebo petrželka se bude určitě také dobře vhodně doplňovat. Omáčky k drůbeži - drůbež je obdobně jako ryby řazena k chuťově jemným masům. V tomto případě je klíčové tepelné zpracování. Pečená drůbež se hodí k tmavým omáčkám, ačkoliv tyto by měly být poněkud chuťově subtilnější než tradičně bývají (ideální je, pokud je tmavá omáčka připravována na bázi drůbežích kostí). Stopy vůně bylinek, které byly použity k marinování masa, podtrhnou charakter daného masa. Drůbež se také dobře spojuje s kyselou nebo nasládlou chutí, proto se také osvědčují veškeré omáčky na bázi šťávy z pečení, které jsou navíc aromatizovány příchutí ovoce. K drůbeži je rovněž možné servírovat bílé omáčky na základě omáčky veloute, např. s bylinkami nebo s houbami.
Hodí se omáčka nebo šťáva k drůbeži také ke krůtímu masu a ke kachně,...
Omáčky je možné při používání vzájemně nahrazovat, ale jejich chuť musí vždy ladit s daným pokrmem. Důležitý je proces marinování masa a složky použité během tohoto procesu. Nejlepší je, pokud jsou stejné složky použity také při přípravě dané omáčky.
Jaké omáčky nemají být komponovány s jednotlivými masy nebo přílohami a...
Je nutné se vyhýbat kombinování masa, které bylo marinováno v česneku, se sladkými omáčkami, protože tyto dvě chutě se vzájemně vylučují. Tučná masa se nehodí do kompozic s máslovými a smetanovými omáčkami, nebo emulsemi - celkový efekt by byl příliš mdlý. K těžkým pokrmům by byly lepší omáčky bylinkové, které podporují trávení. Nepříliš povedené by také bylo spojení omáček s majonézou (studených) s pečeným masem - při kontaktu s vysokou teplotou může dojít k jejich separaci a rozvrstvení.
Na jakém tuku smažit štědrovečerního kapra, aby byl nejchutnější?
Soudíme, že jak z hlediska zdravotního, tak i s ohledem na výslednou chuť je nejlepší kapra smažit na řepkovém oleji. Tento olej je chuťově neutrální a má vysokou teplotu rozkladu, čili je v průběhu smažení dosti stabilní. Nedoporučujeme smažit kapra na olivovém oleji, protože intenzivní chuť tohoto oleje nemusí všem konzumentům vyhovovat. Během smažení je nutné mít na paměti, že teplota nemá být příliš vysoká (max. 180 stupňů) a že plocha pánve má být v rámci možností zcela zakryta smaženým produktem. Tuk se pod vlivem vysoké teploty, kyslíku a vodní páry, která se uvolňuje ze smaženého produktu, mění do podoby chemických sloučenin, které mohou mít nepříznivý vliv na náš organismus.
Poznejte naše šéfkuchaře!

Zeptejte se šéfkuchaře