Sezónní tipy a triky

Sezónní potraviny – zázvor

12.11.2019

S nadcházejícím podzimem přichází i období chřipek a nachlazení. Nejen s těmito nepříjemnými obtížemi si snadno poradí zázvor.

Znáte zázvor?

Zázvor pochází z Číny a Indie, v Evropě je ale znám již po staletí. I v naší kuchyni si našel své místo. Použít ho můžete čerstvý, sušený nebo ho vyzkoušejte naložený třeba do medu, cukru či etanolu. Má výraznou štiplavou chuť a aroma, za kterými stojí v zázvoru obsažená látka gingerol. Zázvor však také obsahuje celou řadu vitamínů A, B1, B2, B6, C a E i minerálních látek, jako je draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník nebo železo.

Oběd, Večeře, Polévka, Všechny

Libečková polévka

30 minut 4 porce
Oběd, Večeře, Hlavní jídlo, Všechny

Veganské kari

30 minut 2 porce

 

Jak nám zázvor prospívá

Kromě již zmíněných pozitivních účinků při boji s nachlazením, kdy podporuje proces pocení, pomáhá zázvor s pálením žáhy a nadýmáním. Proti chřipce a nachlazení pomáhá i preventivně. Je výborný při nevolnosti, kdy ho mohou využít i ženy v těhotenství. Podporuje chuť k jídlu. Zázvor působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. Má proti rakovinové účinky. Díky obsahu draslíku a manganu podporuje zdravé srdce a krevní oběh a snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Prospět může i lidem, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, protože zázvor podporuje paměť. Je účinný v boji s nadváhou a dokáže pomoci i při menstruačních potížích. V chladných dnech zvládne prohřát celé tělo a má i relaxační účinky. Vyzkoušejte třeba čaj Lipton Go Go Ginger a přesvědčte se o tom. V neposlední řadě zázvor působí i jako přírodní afrodiziakum.

Vyzkoušejte zázvorový sirup, limonádu, pivo či likér

Zázvor si získal velkou oblibu především v tekuté formě. Připravit si z něj můžeme lahodné čaje, které báječně prohřejí celé tělo a organismus. V letních měsících vás báječně osvěží zázvorové pivo. Chcete radši vyzkoušet něco bez obsahu alkoholu? Zkuste zázvorový sirup či zázvorovou limonádu. Ty si můžete připravit i doma. Stačí svařit 100-150 g zázvoru s 0,5 l vody a 1 kg cukru. Závěrem přidáte šťávu ze dvou citrónů a sirup do čaje nebo k přípravě limonády je na světě. Máte chuť na něco trochu ostřejšího? Jistě si oblíbíte i zázvorový likér. Ke šťávě ze zázvoru a citronů stačí přidat vodku a med a jakmile ucítíte, že se o vás pokouší chřipka, panák tohoto životabudiče vás rychle postaví na nohy.

Méně je někdy více

To platí i u zázvoru. Snadno může dojít k předávkování. To se projeví nevolností, zvracením, pálením žáhy, průjmem nebo srdeční poruchou. Zázvor není vhodný pro děti do dvou let a pro lidi, kteří jsou dlouhodobě nemocní, napři. diabetiky. Denní dávka zázvoru by neměla přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu.

#instagram

Recepty na každý den

Máte doma nejrůznější ingredience, ale nemáte nápad, jak je spojit v dobré a zdravé jídlo? Tak se nechte inspirovat na našem Instagramu.

x

Nemůžete najít ten správný recept? Zkuste zadat ingredience z vaší ledničky a nechte se inspirovat.

Generuj recept