V dnešní uspěchané době uvítáme rychlé, ale přitom kvalitní vaření. Každý už asi slyšel o tlakovém neboli Papinově hrnci, jehož služeb využívají české domácnosti již po desetiletí. Tlakový hrnec rozhodně neztrácí na popularitě, vaří totiž rychle, zdravě, šetří čas i peníze. Papiňák uvaří polévky, guláš, luštěniny, dokonce i brambory, rýži, hovězí plátky i vepřové koleno. Už se vám sbíhají sliny? Chcete se o tom, jak vařit v tlakovém hrnci, dozvědět více? Pojďme se tedy na tlakové hrnce a vaření v nich podívat podrobněji.
Něco málo o tlakovém hrnci
Vynálezcem tlakového hrnce je Denis Papin – odtud název Papinův hrnec, zkrátka papiňák. V tomto silnostěnném hrnci se jídlo vaří pod vyšším tlakem, než je běžný atmosférický tlak, čímž dosáhneme podstatně vyšší teploty. Díky rychlému vaření si jídlo uchová více vitamínů a minerálních látek a maso je šťavnatější. Některé moderní hrnce nabízí možnost vaření v páře za pomoci pařáku. To ocení nejen vyznavači zdravého vaření, ale třeba i maminky připravující příkrmy pro své ratolesti. Příjemnou zprávou je, že většinu tlakových hrnců jde použít na všechny typy vařičů včetně indukce
Jak vařit v tlakovém hrnci
Před každým vařením zkontrolujte ventily, zda nejsou ucpané či poškozené, také těsnění by mělo být v pořádku. Do papiňáku vložte suroviny a přidejte vodu. Dodržujte však maximální množství surovin a tekutiny v hrnci. Uzavřete hrnec a zapněte výkon plotny na maximum. Poté, co vyskočí bezpečnostní ventil a z hrnce začne unikat pára, teplotu snižte. Nastavte čas vaření dle zvoleného receptu. Po uplynutí této doby vypněte tepelný zdroj a vypusťte páru. Teprve tehdy je možné hrnec bezpečně otevřít. Pokud dodržíte tyto zásady, vaření v papiňáku je zcela bezpečné.
Co vařit v papiňáku? Hovězí, koleno, vývar i salko!
Tlakový hrnec šetří čas – to je jeho devíza. Slepičí vývar v něm zvládnete za pouhých 25 minut. Hovězí guláš je připravený za 50 minut a maso se krásně rozpadá. Máte chuť na vepřové koleno? I to hravě v tlakovém hrnci připravíte doměkka a budete se olizovat až za ušima. Ale papiňák můžete využít i pro přípravu zeleniny, luštěnin či si v něm můžete uvařit salko pro přípravu lahodného krému. Salko v klasickém hrnci vaříte i 3 hodiny. V tlakovém hrnci vám stačí hodina. To je už výrazná úspora času, nemyslíte? V tlakovém hrnci lze připravit i pokrmy typu Eintopf. Tedy recepty, kdy všechny suroviny dáte do jednoho hrnce a o víc se starat nemusíte. Třeba krkovice se zeleninou a brambory je pokrm hodný Masterchefa. A přitom vám k jeho přípravě stačí 20 minut. I klasická svíčková vám nezabere víc jak 40 minut. Veškeré suroviny vaříte zároveň. Maso zůstane šťavnaté a bude jako dort.
Elektrický tlakový hrnec
Tlakový hrnec jsme si už představili. V čem je ale jiný elektrický tlakový hrnec? Především ho nemusíte hlídat, program nastaví dobu vaření a vypne se sám. Jídlo můžete do tlakového hrnce připravit a nastavit si odložený start vaření. Elektrický tlakový hrnec je ideální volbou pro ty, kteří se stále bojí klasického papiňáku. Elektrický papiňák je bezpečnější, jídlo v něm uvaříte ještě rychleji a šetříte tak svůj čas i elektrickou energii. Vadí vám zápach při vaření a unikající pára? I tyto problémy s elektrickým hrncem odpadají.
Papiňák je nepostradatelný pomocník
Když si na vaření v tlakovém hrnci zvyknete, stane se nepostradatelným pomocníkem. Naučíte se vařit rychleji i zdravěji. Ušetříte čas, který můžete věnovat své rodině či svým koníčkům. Je zbytečné omezovat se při vašich kulinářských dobrodružstvích neopodstatněnými obavami. Pokud něco „bouchne jako papiňák“, určitě to nebude váš tlakový hrnec. Tento léty prověřený pomocník si zaslouží místo v každé kuchyni.