Pokud hledáte zdravou potravinu, kterou byste si oživili zaběhlý jídelníček, ale zároveň vás příliš neláká experimentování s méně obvyklými ingrediencemi, máme pro vás skvělý tip. Tím je známá, ale bohužel často opomíjená čočka. Je bohatým zdrojem vlákniny, obsahuje vysoký podíl kyseliny listové, hořčíku a železa. S téměř 100% jistotou ji naleznete na každém seznamu zdravých potravin a povětšinou bude umístěna v první desítce. Své nezastupitelné místo má i mezi 50 potravinami budoucnosti, o kterých se můžete dočíst v našem předchozím článku.
Novoroční čočka – nechte ji naklíčit
Přece jen je aspoň jeden den v roce, kdy si čočku dopřeje většina z nás. Sváteční novoroční oběd by se podle tradice neměl obejít právě bez této potraviny. Pověra říká, že pokud máte čočku na novoročním stole, budete mít v začínajícím roce dostatek peněz. V Česku se novoroční pochoutka připravuje nejčastěji z čočky zelené. Abychom zkrátili dobu vaření, je vhodné ji na několik hodin předem namočit. Pokud ji necháte namočenou alespoň 24 hodin (nezapomeňte minimálně po 12 hodinách vodu vyměnit), začne pomalu klíčit a aktivují se v ní všechny cenné látky. Jídlo z naklíčené čočky tak bude velice výživné a jeho chuť se příliš nezmění.
S červenou čočkou během chviličky
Připravenou čočku dávejte vařit vždy v čerstvé vodě a během vaření nedolévejte vodu studenou ani nesolte. Zabránili byste tak jejímu přirozenému změknutí. Čočku osolte až na konci vaření. Nechte ji pak odstát zhruba 5 minut a až poté ji slijte. Pokud jste po silvestrovských radovánkách trošku zaspali a na přípravu oběda už nezbylo příliš času, použijte čočku červenou. Odpadne vám nutnost jejího namáčení. Červená čočka je již zbavena slupky. Doba jejího zpracování se tak značně zkracuje. Zatímco klasickou čočku budete vařit 20–40 minut (v závislosti na délce předchozího namáčení), červenou čočku budete mít uvařenou do 10 minut. Náš tajný tip: Zkuste čočku uvařit v zeleninovém vývaru místo obyčejné vody.
Novoroční čočka na kyselo s vejcem na mnoho způsobů
Uvařenou čočku zahustěte zásmažkou z tuku a mouky a finální chuť dolaďte česnekem, octem, solí a pepřem. K hotové čočce na kyselo podávejte vejce, osmaženou uzeninu nebo uzené maso. Jako příloha nesmí chybět kyselá okurka. Vejce podávané k novoroční čočce můžete servírovat nejen uvařené natvrdo, ale také jako smažené volské oko nebo zastřené vejce. Zastřená vejce, nebo také ztracená či pošírovaná, se připravují pomalým vařením v mělké osolené a okyselené vodě. Správně připravené zastřené vejce má tuhý bílek a tekutý žloutek. Náš tajný tip: Zásmažku, která může být na cibulovém základu, připravte ze sádla nebo másla.