Future 50 Foods

Novoroční předsevzetí – F50F výzva na leden

12.11.2019

Nový rok tu bude, než se nadějeme, a k němu také patří novoroční předsevzetí. Ke klasickým předsevzetím jako přestat kouřit, shodit pár kilogramů, více sportovat či naučit se cizí jazyk více než první lekci v učebnici pro začátečníky, si letos můžete přidat i F50F výzvu na leden.

Co je F50F?

Ještě jste o tom neslyšeli? Počet obyvatel planety Země stále stoupá, ale zdrojů potravy ubývá. Lidé se spoléhají na příliš malé množství druhů potravin. Základní jídelníček pro většinu obyvatel tvoří jen 12 druhů rostlin a 5 druhů zvířat. Náš potravinový systém ohrožuje právě tato monotónnost a malá rozmanitost. Odborníci sestavili seznam 50 potravin pro udržitelnou budoucnost, které mají zachránit lidstvo. O tomto projektu si můžete přečíst více v úvodním článku

F50F výzva na leden

Máte možnost udělat něco pro sebe, své zdraví, svou rodinu i pro svou planetu. Zkuste vařit celý leden podle F50F receptů. Najdete zde potraviny, jako je čočka, lněná a konopná semínka, klíčky, pohanka, quinoa, houby, kořenová a listová zelenina, různá semínka, mořské řasy, fazole a další. Že nevíte, co z takových potravin připravit pro svou rodinu? Nemusíte se obávat, můžete se těšit na recepty, které s vámi budeme sdílet, stejně tak na seriály o sezónních potravinách.

Jak vypadá váš jídelníček?

Zamyslete se nad svým současným jídelníčkem. Je dostatečně pestrý? Lidé by měli především zvýšit konzumaci zeleniny a sníst jí alespoň 200 gramů denně. Do naší kuchyně by si jistě měly najít cestu i luštěniny. Ty dodávají našemu tělu bílkoviny. Mnohé druhy luštěnin obsahují více bílkovin než hovězí maso. Konzumací luštěnin si můžete udržet i stabilní cukr v krvi. Houby obsahují spoustu výživových výhod, přitom je možné je pěstovat i v nepříznivých klimatických podmínkách. Mořské řasy jsou pro většinu z nás neznámé a kde kdo by si je rozhodně netroufl ochutnat. Pro náš organismus však mohou být zdrojem bílkovin, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů. Chuť je dokonce podobná chuti masa.

Pojďte do toho!

Nebojte se nových věcí a vyzkoušejte tuto výzvu. Věříme, že na konci ledna se budete cítit mnohem lépe. Ochutnáte pro vás třeba neznámé potraviny, vyzkoušíte zajímavé recepty. Uděláte něco především pro své zdraví, a navíc i pro svou planetu.

#instagram

Recepty na každý den

Máte doma nejrůznější ingredience, ale nemáte nápad, jak je spojit v dobré a zdravé jídlo? Tak se nechte inspirovat na našem Instagramu.

x

Nemůžete najít ten správný recept? Zkuste zadat ingredience z vaší ledničky a nechte se inspirovat.

Generuj recept