Kimči – fermentovaná zelenina kimchi

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ: 5 (1)
Do 60 minut Doba přípravy
Nenáročné Obtížnost
30 Počet porcí
Pálí Pikantnost

Kimči (kimchi) je kvašená zelenina, která se tradičně připravuje v Koree. Výhodou kimči je, že je doslova našlapané vitaminy, hlavně céčkem, a bakterie mléčného kvašení jsou prospěšné pro naše trávení, mikrobiom a imunitu celkově. Nejlepší je připravit si větší dávku kimchi, tu mít v lednici a každý den si trošku dát. Tímto způsobem si zajistíme každý den pravidelnou dávku prospěšných látek a konzumací kimchi podpoříme své zdraví.

Ingredience

  • 1 kg čínské zelí
  • 3 mrkve
  • 1 hlava česneku
  • 2 cibule
  • 2 svazky jarní cibulky
  • 1 okurka
  • 1 lžíce rybí omáčky
  • 2 cm kousek zázvoru
  • 3 lžíce rýžové mouky
  • 1 lžíce cukru
  • 3 lžíce košer soli
  • 6 lžic korejských chilli vloček (gočugaru)
  • 3 lžíce sezamových semínek

Příprava

Čínské zelí omyjeme, rozpůlíme a nakrájíme na 3 centimetry velké kousky. Dáme je do velké misky, propereme ve studené vodě a vodu slijeme. Do zelí pak vmasírujeme košer sůl a necháme odpočívat dvě hodiny. Každou půlhodinu zelí promícháme, aby se nám sůl dostala všude a zbavila zelí vody.

Mezitím si připravíme zeleninu a to tak, že mrkev oškrábeme a nakrájíme škrabkou julienne nebo nožem na proužky ši na tenká půlkolečka. Jarní cibulku omyjeme a nakrájíme na třícentimetrové špalíčky. Okurku umyjeme, podélně rozpůlíme a lžičkou vyškrábeme semínka. Ty do kimchi používat nebudeme. Okurku zbavenou středu pak nakrájíme na půlkolečka. Všechnu zeleninu si dáme do misky stranou.

Aby se nám kimchi pěkně spojilo, je dobré připravit si rýžový rozvar. Jde to i bez něj, ale pokud chcete dokonalé kimchi, tento krok nevynechávejte. Rozvar si připravíme jednoduše tak, že v 200 ml vody rozmícháme rýžovou mouku. Směs přivedeme k varu, ztlumíme plamen, dáme do ní cukr a asi tak půl minutky povaříme. Rozvar by měl vypadat jako hladká, hustá kaše mléčné barvy.

Do hrnce s rozvarem, který nám trošku vychladnul, přihodíme na půlky nakrájenou cibuli, nahrubo nakrájené stroužky česneku, oloupaná zázvor, rybí omáčku, sojovou omáčku, sezam a korejské chilli vločky. Tyčovým mixérem celou směs rozmixujeme dohladka. Menší kousky ve směsi nevadí.

Připravíme si nádobu na kimchi – může to být kameninový hrnec, ale krásně nám poslouží i velký plastový kontejner s víčkem. Do nádoby postupně pěchujeme část čínského zelí (ze kterého jsme slili přebytečnou vodu), část zeleniny a část chilli směsi. Dobře promícháme (rukou nebo vařečkou) a pokračujeme dál, dokud nespotřebujeme všechny ingredience. Nádobu neplníme úplně po okraj – při kvašení by nám mohla tekutina vytéct.

Kimchi necháme pár dní kvasit při pokojové teplotě. Každý má rád jiné prokvašení, doporučuji každý den ochutnávat (čistou lžící!), a až bude podle vaší chuti, přemístěte ho do lednice. Tam už kvašení postupuje velmi pomalu a kimchi vydrží i x měsíců (pokud ho dříve nesníte). Obvykle kvašení trvá tři až pět dní.

Tip na závěr : Jak poznáte, že kimchi kvasí? Když nádobou zatřesete, uvidíte bublinky. Nebo když kimchi stlačíte lžící (čistou), bublinky se vyderou na povrch. Jakmile se bublinky už neobjevují, kimchi zkvasilo. Vy ale na dokončení procesu čekat nemusíte – prostě každý den ochutnávejte a podle toho se rozhodněte, kdy kimchi přesunete do lednice.

Diskuse k receptu (0)

Nový komentář

#instagram

Recepty na každý den

Máte doma nejrůznější ingredience, ale nemáte nápad, jak je spojit v dobré a zdravé jídlo? Tak se nechte inspirovat na našem Instagramu.

x

Nemůžete najít ten správný recept? Zkuste zadat ingredience z vaší ledničky a nechte se inspirovat.

Generuj recept