Pomalu pečený vepřový bůček

Autor: PaBu HODNOCENÍ UŽIVATELŮ: 5 (1)
Do 180 minut Doba přípravy
Nenáročné Obtížnost
4 Počet porcí
Nepálí Pikantnost

Jednoduchý recept a přitom úžasný slavnostní nedělní oběd. To je náš pomalu pečený vepřový bůček. Budete k němu potřebovat jen kvalitní kus masa – vepřový bok s kůží – a pak už jen česnek a cibuli. K pečenému bůčku doporučujeme podávat salát s kyselou zálivkou (případně rovnou trochu kysaného zelí), který trochu vykompenzuje tučnost masa.

Ingredience

  • 600 g vepřového bůčku, ideálně i s kůží
  • Kuřecí vývar nebo voda
  • Sůl
  • 4 stroužky česneku
  • Menší cibule

Příprava

Vepřový bok omyjeme čistou vodou a důkladně osušíme papírovou utěrkou.

Kůži bůčku rozkrájíme na mřížku skrz kůži i sádlo. Poté ze všech stran osolíme a do nakrájené kůže sůl důkladně vetřeme.

Maso položíme do pekáčku kůží dolů. Pekáček volíme velký tak, aby jím byl tak akorát vyplněný. Podlijeme vodou a vložíme na 20 minut do trouby na 220 stupňů.

Poté snížíme teplotu na 140 stupňů, pekáček přiklopíme nebo přikryjeme alobalem. Takhle necháme péct bůček cca 3 hodiny a podle potřeby přidáváme vodu nebo vývar.

Česnek oloupeme a pokrájíme, cibuli také a přidáme do pekáčku. Bok pečeme další 2 hodiny.

Nakonec pečený vepřový bůček otočíme kůží navrch, odkryjeme, zvýšíme teplotu na 200 stupňů a pečeme, dokud nejsme spokojeni s barvou kůrky. Podáváme s chlebem, hořčicí a křenem. Skvělé jsou i bramborové knedlíky.

Tip na závěr : O tom, jak připravit pečený bůček se vedou debaty: jedni říkají péct odkrytý, druzí péct přiklopený a jeden tábor milovníků vepřového bůčku dokonce doporučuje péct vepřový bok na mřížce, tuk nechat skapávat do pekáčku pod ní a vepřový bok průběžně tukem přelévat. V tom případě je maso spíše pečené, než dušené, jako je tomu při pečení bůčku v pekáčku spolu s vývarem. Každopádně doporučujeme investovat do kvalitního masa a koupit vepřový bůček od farmáře či dokonce v biokvalitě. Vzhledem k tomu, že bok je téměř jedinou ingrediencí tohoto pokrmu, investice se vám vyplatí.

Diskuse k receptu (0)

Nový komentář

#instagram

Recepty na každý den

Máte doma nejrůznější ingredience, ale nemáte nápad, jak je spojit v dobré a zdravé jídlo? Tak se nechte inspirovat na našem Instagramu.

x

Nemůžete najít ten správný recept? Zkuste zadat ingredience z vaší ledničky a nechte se inspirovat.

Generuj recept