Koření představuje velmi rozmanitou přírodní složku, která se vyznačuje především výraznou vůní a chutí. Proto se používá pro vylepšení pokrmů, zároveň ale mnoho druhů mívá i léčivé účinky. První lístky na dochucování jídla se začaly používat už před více než 50 000 lety.
Jaké benefity pro nás koření představuje?
- Dodává jídlu zajímavější vůni i chuť
- Má konzervační účinky pro hotová jídla
- Ovlivňuje strukturu použitých ingrediencí (změkčuje tuhé maso, naopak zpevňuje maso rozměklé, zabraňuje rychlému rozvaření apod.)
- Zvyšuje chuť k jídlu
- Některé koření působí jako afrodiziakum
- Zlepšuje stravitelnost jídla
- Zrychluje metabolismus
- Má léčivé či protizánětlivé účinky
Proč je důležitý původ koření?
Každé koření pochází z určité země, má vlastní nejvhodnější dobu sklízení, určitý proces zpracování a také svou specifickou vůni a chuť. Proto je dobré při vaření myslet na jeho původ a pro každý druh kuchyně si správně vybrat právě podle země, odkud pochází. Takové koření bude pro daný pokrm to nejvhodnější, chutě potom budou krásně ladit a vy vytvoříte vyvážené a lahodné jídlo.
Koření z Evropy
Evropa se pyšní opravdu velkým množství koření, které zde roste. Patří mezi něj například medvědí česnek, oregano, petržel, rozmarýn, majoránka, skořice, šalvěj, římský kmín, hořčičné semínko, libeček, jalovec, kari a další.
Koření z Ameriky
Amerika je tou nejlepší půdou pro chilli, papriku, kajenský pepř, vanilku a nové koření.
Koření z Afriky
Afrika je zemí původu hlavně pro anýz, tymián a sezam.
Koření z Asie
Asie nám přináší česnek, zázvor, libeček, kopr, sušenou cibuli, hořčičné semínko, kopr, pepř, bazalku, pažitku, badyán či kurkumu.