Quinoa pochází z Jižní Ameriky a bezesporu patří mezi superpotraviny. Staří Inkové ji jedli denně. Bývala často automaticky řazená do zdravé výživy, ale stává se čím dál tím víc populární, lidé si k ní nacházejí cestu, a tak zkouší nejrůznější recepty, dokonce i ty úplně běžné. Dnes je quinoa také mnohem lépe dostupná a dá se s ní opravdu kouzlit. Nevěříte? Uvěříte.
Jaké jsou druhy quinoy a proč bychom ji měli kupovat?
Na světě je známo přes 120 různých druhů quinoy, v obchodech narazíte však jen na 3 z nich. Liší se především barvou – nejběžnější je bílá, červená a černá, která obsahuje o něco více vlákniny. Jinak je jejich výživová hodnota velmi podobná.
Quinoa bývá označována Královnou superpotravin, a to zcela právem. Jednak, byť je často považována za obilninu, neobsahuje lepek, takže ji klidně mohou konzumovat i celiaci. Nejdůležitější je pak její celkové složení. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, které se v rostlinné říši nachází spíš výjimečně. Dále obsahuje hořčík, železo, zinek, vitamin B6, ryboflavin a vitamin E.
Ve 100 gramech vařené quinoy najdete 4 gramy bílkovin, 21 gramů komplexních sacharidů s pozvolným uvolňováním energie, 2 gramy tuků a 3 gramy vlákniny, což je celkem asi 500 kilojoulů.
Zásadní benefity, které ovlivňují naše zdraví
- Quinoa má vyšší obsah bílkovin než jiné obiloviny
- Má velmi dobré antioxidační účinky
- Je bohatá na bílkoviny, v jednom šálku uvařené quinoy najdete stejné množství jako v šálku mléka
- Pomáhá proti infekci močových cest
- Hořčík obsažený v quinoe může zabránit migrénám
- Její vysoký obsah bílkovin pomáhá s trávením
- Snižuje celkovou hladinu cholesterolu
- Obsah folátu, který patří k vitamínům skupiny B, je důležitý pro zdravou kůži, vlasy, oči, játra i správnou funkci nervového systému
Příprava quinoy je velmi snadná
Pokud jste doteď měli z téhle potraviny respekt, nemusíte, připravíte ji totiž velmi snadno a rychle. Nejprve ji propláchněte studenou vodou, přičemž se zbavíte svrchního pláště semínek a pokrm pak nebude hořký. Poměr vaření je 2 díly vody a 1 díl quinoy, tedy 2:1. Oboje dáte do hrnce, přikryjete pokličkou a vaříte, dokud se veškerá voda nevsákne, což je obvykle 15 – 20 minut. Vařte quinou pomalu, aby se z ní neodpařily důležité živiny. Dobře uvařená quinoa by se měla podobat dobře uvařené rýži, ale s tím rozdílem, že je průhledná. Její chuť je lehce hořká, taková oříšková.
Na sladko nebo naslano? Klidně obojí
Dalším benefitem je to, že ji můžete podávat jak na sladko, tak na slano. Skvělá je do salátů, rizota nebo místo těstovin. Můžete ji klidně i zapéct se zeleninou nebo masem. Ve sladké variantě ji doporučujeme uvařit třeba v kokosovém mléce a dochutit ovocem či oříšky. Báječná na zahřátí je pak se skořicí, povařeným jablíčkem a perníkovým kořením.