Proč zrovna řeřicha setá? Protože jde o nenáročnou bylinku, která má obrovské množství pozitivních účinků na naše zdraví i tělo, navíc si ji každý zvládne hravě vypěstovat i doma. Máme pro vás tipy, jak řeřichu pěstovat a také recepty, jak ji využít v kuchyni.
Řeřicha patří mimo jiné na seznam Future 50 Foods sestavený značkou Knorr ve spolupráci s WWF (World Wildlife Fund, Světový fond na ochranu přírody). Ten vznikl na základě snahy přiblížit lidem výživově vydatnější zdroje, než na které jsou běžně zvyklí, a ukázat tak větší možnosti při vaření.
Řeřicha a její účinky na naše zdraví
Řeřicha, jinak také lepidium sativum, se právem řadí mezi superpotraviny a patří mezi ty nejzdravější. Kdepak citrusy, nejvíce vitamínů a minerálních látek má řeřicha. Co všechno dokáže zastat?
- řeřicha obsahuje vitamin A, B1, B3, B6, C, E a K
- z minerálů obsahuje draslík, sodík, vápník, fosfor a železo
- nechybí jí ani nasycené mastné kyseliny či vláknina
- velmi dobře čistí, konkrétně hlavně játra, žlučník, ledviny, krev a trávicí trakt
- pomáhá při léčení zánětu močových cest, rozpouští ledvinové, močové i žlučníkové kaménky
- díky tomu, že rozšiřuje průdušky, hodí se k léčení suchého kašle či astmatu
- blahodárně působí na dobré trávení, zmírňuje nadýmání, průjmy a nevolnosti po jídle
- zmírňuje křeče i například bolesti páteře
- pomáhá odstranit únavu, naopak dobíjí energii
- využívá se jako detoxikační kúra k pročištění celého organismu
Náš tip: Dopřejte si čerstvou šťávu z řeřichy. Stačí si dát 3x denně jednu kávovou lžičku. Případně si připravte nálev, kdy jednu polévkovou lžíci čerstvé šťávy zalijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte 10 minut louhovat. Dejte si ho 3x denně a uvidíte, jak se budete cítit o poznání lépe, méně unaveni a více nabití energií.
Jak pěstovat řeřichu?
Pěstování řeřichy je opravdu velmi snadné, protože řeřicha setá je nenáročná a vděčná rostlinka. Stačí jí vlastně jen dostatek vody. Roste v jakékoli půdě a krásně vám naklíčí jak v zemi, tak na vlhké vatě, nebo dokonce na kuchyňském ubrousku nebo kapesníčku, který má dostatek vláhy.
Semínka vyběhnou během dvou dnů a první lístky máte do dvou týdnů. Při pravidelném zastřihávání nebo ořezávání – a samozřejmě zalévání vám vždy znovu dorostou. Lepší je pěstovat řeřichu ne na přímém slunci a dostatečně ji zalévat. Řeřicha navíc netrpí na žádné škůdce ani nemoci.
Využití řeřichy v kuchyni
Byť je řeřicha nenápadná, v kuchyni udělá spoustu parády a hodí se do mnohých receptů. Samozřejmě ji můžete nasekat jen na chleba s máslem, skvělá je ale i do pomazánek, do salátů nebo na posypání brambor přiložených k masu, jako je třeba vepřové.
Recept na pomazánku s řeřichou
Vyzkoušejte třeba recept na tvarohovou pomazánku s řeřichou, která je nadýchaná jako obláček a lehká jako jarní vánek. Připravte si 250 g polotučného tvarohu, 150 ml zakysané smetany, stroužek prolisovaného česneku, lžíci olivového oleje, šťávu z jedné limetky, hrst řeřichových lístků nebo klíčků (klidně může být oboje), pár vlašských ořechů a špetku soli a pepře.
Jak na to?
- Tvaroh, smetanu, olej, limetku, sůl a pepř vyšlehejte do pěny
- Přidejte česnek a promíchejte
- Pěnu dejte do misky, přidejte řeřichu a jemně promíchejte
- Dochuťte dle potřeby a dejte na chvíli (cca 30 minut) odpočinout do ledničky
- Hotovou pomazánkou potírejte čerstvý krajíc chleba nebo kolečka bagetky
- Na konec dozdobte kousky vlašských ořechů
Rychlý recept na řeřichovou pomazánku k večeři
Připravte si jedno balení lučiny, dvě hrsti řeřichy, jeden celer a jeden bílý jogurt. V misce pak smíchejte lučinu s jogurtem, přidejte nasekanou řeřichu a nastrouhaný celer. Dochuťte potřebným množstvím soli a pepře a máte hotovo. Podávejte na čerstvém pečivu.
Zaujaly vás naše recepty s řeřichou? Pokud ano, pak pro vás máme další dva tipy, jak řeřichu ještě využít. Věříme, že si na našich receptech pochutnáte jak na oběd, tak k večeři.