Všichni víme, nebo alespoň tušíme, že luštěniny jsou zdravé a přinášejí našemu tělu velké množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Proto bychom je měli konzumovat hned několikrát týdně. A ještě větší službu pro své tělo uděláme, když si necháme svou oblíbenou pochoutku naklíčit. Luštěnina k tomu naprosto ideální je právě cizrna. Pojďte se podívat, jaké benefity v sobě naklíčená cizrna skrývá a jak prospěšná nám může být.
Proč klíčky?
Naklíčením totiž zvyšujeme u jinak už tak velmi zdravých potravin jejich výživovou hodnotu. Rostlinné klíčky obsahují přírodní zdroje enzymů, minerálů, vitamínů, proteinů a také rostlinných bílkovin v té nejpřirozenější možné formě. Živiny z naklíčených kousků jsou bio a velmi snadno dostupné. V naklíčeném stavu stoupá také podíl vlákniny, a to o 6 – 13 %. Klíčky se hodí do mnohých pokrmů, dají se konzumovat ale i samotné. Jsou dobře stravitelné a doslova nabité zdravím.
Cizrnové klíčky patří také na seznam Future 50 Foods sestavený značkou Knorr ve spolupráci s WWF (World Wildlife Fund, Světový fond na ochranu přírody). Ten vznikl na základě snahy přiblížit lidem výživově vydatnější zdroje, než na které jsou běžně zvyklí, a ukázat tak větší možnosti při vaření.
Jak cizrnu naklíčit?
Úplně jednoduše. Stačí koupit syrovou cizrnu v bio kvalitě, celý balíček vysypat do hrnce nebo misky, zalít vodou a trochu proprat. Následně by vám v nádobě měla zbýt čistá luštěnina a voda v poměru 1:2 – cizrna nasákne vodu a nabobtná, proto je potřeba mít dostatek tekutiny. Namočenou ji nechte 8-12 hodin. Následně ji znovu propláchněte, přesypejte třeba do PET lahve, do které uděláte na vrchu několik děr a nechte dalších 24 hodin ve tmě. Poté už uvidíte malé klíčky.
Hlavní benefity cizrnových klíčků
Naklíčená cizrna obsahuje vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B, stejně tak minerály jako vápník, železo, hořčík, draslík a fosfor. Je bohatá na vlákninu i bílkoviny, těch obsahuje skoro tolik co maso. Pro tělo jsou dobře stravitelné, protože při klíčení rozštěpí složité cukry na jednoduché. I díky tomu se nemusíte bát nadýmání jako třeba po luštěnině vařené. Klíčky navíc obsahují také chlorofyl, který pomáhá zvýšit množství i kvalitu červených krvinek a urychluje hojení. Neméně důležité je i to, že konzumací klíčků posilujete imunitu a předcházíte tak řadě civilizačních chorob.
Jak cizrnové klíčky konzumovat?
Vhodné jsou do salátů, jako ozvláštnění šopského salátu budou skvělé. Dají se jimi dozdobit i další pokrmy, moc dobré jsou například v brokolicové polévce. Fantastický je také z klíčků cizrny klasický hummus. Anebo vyzkoušejte speciální indické jídlo.
Chana masala aneb cizrna po indicku
Jak na to? V pánvi si rozpálíte olej a necháte na něm rozvonět římský kmín a hořčičné semínko. Následně přidáte chilli papričku pokrájenou na kousíčky a kari koření. Promícháte, přidáte najemno nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek a najemno nastrouhaný zázvor. Všechno osmahněte do zlatova. Poté přidejte na kousky nakrájená rajčata, které za stálého míchání rozvaříte na kaši. Přidejte dostatečné množství koriandru, kurkumy a hotovou směs chana masala. Přisypejte naklíčenou cizrnu, přilijte vodu, aby vám směs vytvořila hutnou omáčku. Dosolte a vařte ještě asi 10 minut. Podávejte s rýží nebo pečivem.
Zaujaly vás klíčky z cizrny? Tak neváhejte a zařaďte je do svého jídelníčku. Pro ještě více inspirace se podívejte na naše další recepty.