Již před mnoha tisíci lety používali čínští lékaři klíčky jako léčivo kvůli jejich extrémně vysokému obsahu vzácných živin. Proces klíčení dokáže zdvojnásobit až ztrojnásobit nutriční hodnotu rostliny. Díky tomu se klíčky dostaly na seznam 50 potravin budoucnosti (F50F), o nichž jsme již psali zde.
Co jsou vlastně klíčky?
Rostlinné klíčky jsou naklíčená semínka obilnin, olejnin a luštěnin vhodná ke konzumaci. Jejich pravidelná konzumace výrazně zlepšuje naše trávení, pomáhají k detoxikaci organismu, posilují imunitu a zlepšují průběh nejrůznějších civilizačních nemocněních.
Co se děje se semeny během klíčení?
Při klíčení zrna přijímají vodu, dochází k aktivizaci enzymů a štěpení organických látek. Škrob se štěpí na sacharidy, bílkoviny na aminokyseliny a tuky se přemění ve volné mastné kyseliny. Obsah vitamínů a minerálních látek při tomto procesu výrazně vzrůstá. Semena však při klíčení potřebují vlhko a teplo, čímž se zvyšuje riziko růstu plísní a bakterií. I přesto jejich nutriční hodnota výrazně převyšuje možná rizika.
Co lze naklíčit?
- Fazole jsou oblíbeným zdrojem bílkovin, dokážou nahradit i maso. Naklíčené však mají až trojnásobnou nutriční hodnotu a je zlepšena jejich stravitelnost. Výborné jsou v kombinaci s omáčkami, dresinkem, časté je využití do polévek a salátů.
- Sója má vysoký obsah bílkovin, provitaminu A, vitamínů skupiny B, vitamínu E, K, biotinu a spoustu minerálních látek. Sójové klíčky posilují nervový systém, krevní oběh a jsou prospěšné proti rozvoji civilizačních chorob.
- Cizrna má zvláštní lahodnou jemnou ořechovou chuť a vysoký obsah bílkovin. Lze z ní vyrobit pomazánky (známý hummus), může být skvělou přílohou téměř k čemukoli, hodí se do polévek i salátů. Naklíčená je ještě chutnější, klíčky jí dodají křupavost.
- Mungo klíčky jsou jedny z nejoblíbenějších. Umí posílit imunitu i psychiku, svým obsahem cenných živin dobře fungují proti překyselení organismu. Ideální jsou v syrovém stavu do salátů či jako přídavek do všech možných jídel
- Klíčky z řeřichy seté se používaly jako koření už ve starém Římě. Mají výraznou chuť a vůni, jemně nasekané se přidávají na chleba, do pomazánek i do salátů.
- Pšeničné klíčky mají chuť pražených oříšků a jsou cennou složkou zdravé výživy, protože obsahují velké množství stopových prvků, posilují tělesnou a duševní kondici, vitalitu a snižují cholesterol.
- Klíčky z vojtěšky obsahují hodně hořčíku a vápníku. Přidávají se nejčastěji do salátů a nejzdravější jsou syrové, můžete je ale i lehce opražit.
- Čočkové klíčky rostou velmi rychle, ale nesmějí na nich narůst listy, jinak by byly čočkové klíčky trpké a lehce nahořklé. Během dvou dnů je ale můžete použít na chleba i do salátů, budou sladké a šťavnaté.
- Ředkvička má krásně barevné klíčky plné vitamínů a minerálů, které jsou skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu.
Snadné domácí nakličování
Máte chuť vyrobit si doma tuto potravinovou bombu plnou vitamínů, minerálů, enzymů a energie? Je to velmi jednoduché.
- připravte si zavařovací sklenici s víčkem, jemné plátýnko či gázu a gumičku
- hrst semínek propláchněte a vložte přes noc do klíčící nádoby s čerstvou vodou
- hrdlo sklenice překryjte gázou a zagumičkujte
- semínka během noci nabobtnají a získají vláhu ke klíčení
- druhý den semínka propláchněte a sklenici otočte dnem vzhůru, aby z ní vykapala voda
- sklenici nechte v tmavším koutě v pokojové teplotě
- proplachujte vodou 2x denně, vodu vždy vylijte a nechte vykapat, aby vám klíčky nezplesnivěly
- za dva až tři dny máte klíčky připravené ke konzumaci
- pokud je nesníte hned, zbytek uchovejte v ledničce ve skleněné nádobě
Pokud vás klíčení a klíčky samotné zaujaly, máme pro vás rovnou dva recepty, kde klíčky ideálně využijete.