Koprovou omáčku buď milujete, nebo nesnášíte. Zapomeňte ale na zážitky ze školní jídelny. Koprovka jde udělat snadno, rychle, chutně. Máme pro vás recept, jak vykouzlíte lehkou večeři nebo lahodný oběd.
Recept na koprovou omáčku
Koprovka je vlastně dost jednoduchá záležitost. Připravte si na ni litr hovězího nebo zeleninového vývaru, 200 ml smetany ke šlehání (ideálně 31%), 50 g másla, 50 g hladké mouky, hrst čerstvého nasekaného kopru a pak sůl, pepř, cukr a jablečný ocet na dochucení.
Jak na to?
- Připravte si jíšku, a to tak, že rozpustíte máslo, do kterého přimícháte mouku
- Jakmile budete mít jíšku zlatavou, přilejte asi jednu naběračku vývaru a dobře promíchejte
- Přilijte další cca dvě deci vývaru a opět dobře promíchejte dohladka
- Takto postupujte, dokud nebudete mít spotřebovaný veškerý vývar
- Omáčku osolte, opepřete a přiveďte k varu, nechte 30 minut provařit
- Přilijte smetanu, promíchejte a ještě asi 5 minut povařte
- Přidejte kopr a omáčku dochuťte octem a cukrem – dle vlastních preferencí
- Většinou stačí 2 lžíce octa a 5 lžiček cukru
Naše tipy na luxusní koprovou omáčku
Koprovou omáčku můžete podávat s vařeným bramborem a vařeným vajíčkem nebo zastřeným vejcem. Tato lehčí varianta je ideální jako skvělá večeře.
Pokud připravujete sytý oběd, doporučujeme podávat koprovku s houskovým nebo karlovarským knedlíkem a vařeným hovězím masem.
Znáte koprovou omáčku spíš s houbami? Určitě není problém je do omáčky přidat, nejlepší jsou hříbky nebo lišky, ale můžete použít jakékoliv, klidně i sušené. Ty si jen nezapomeňte alespoň hodinku před vařením namočit ve vodě.
Proč jíst kopr?
Kopr je vlastně bylinka, která má navíc skvělé účinky na naše zdraví. V první řadě zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zmírňuje křeče ve střevech a žaludku a také dodává chuť k jídlu. Má protizánětlivé a čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na ledviny.
Pokud máte rádi kopr, máme pro vás další dva recepty, ve kterých je právě tato ingredience zakomponována. Jistě zachutnají i vám!