Quinoa neboli merlík čilský pochází z Jižní Ameriky. Mohlo by se zdát, že jde o obilovinu, ale botanicky je quinoa podobná spíše špenátu nebo řepě. Je přirozeně bezlepková a dají se z ní vykouzlit pokrmy jak k obědu, tak k večeři. A tady jsou naše tipy, jak s ní můžete v kuchyni naložit vy.
Jak uvařit quinou?
Je to úplně snadné. Stačí ji pořádně propláchnout vodou, poté ji vložíte do hrnce, zalijete čerstvou vodou, které dáte jednou tolik, co máte quinoy. Přivedete ji k varu a následně stáhnete plamen a vaříte ještě asi 15 minut.
Náš tip: Vařte quinou pomalu, aby se zní nevytrácely živiny. Je totiž extrémně bohatá jak na vitamíny, tak na minerály, ale hlavně obsahuje všech 9 esenciálních mastných kyselin a spoustu vlákniny.
Quinoa: recepty, jak ji využít
S touto surovinou můžete naložte dle vlastní chuti a fantazie. Hodí se do polévek na zahuštění, také do salátů místo těstovin. Hravě nahradí také rýži nebo čočku. Dokonce ji lze připravit i na sladko třeba jako nákyp s ovocem, oříšky a rozinkami.
Potřebujete připravit rychlý oběd? Uvařte quinou, přidejte do ní opečenou cuketu, papriku a cibuli a smíchejte s kousky kuřecího masa, které zprudka osmažíte bokem na pánvi.
Nevíte, co připravit jako lehkou večeři? Co třeba placky? Uvaříte dva hrnky quinoy, přidáte jedno vajíčko, hrstku nasekané petrželky nebo baby špenátu, přisypete hrst strouhaného sýra, hrst strouhanky a dochutíte stroužkem česneku, špetkou soli a pepře. Vše promícháte, uděláte placičky a osmažíte je na másle nebo upečete v troubě. Doporučujeme podávat se zakysanou smetanou a jarní cibilkou.
Vyzkoušejte naše další oblíbené recepty. Co třeba pikantní mexická quinoa anebo salát, kde najdete bulgur, červenou quinou a ječmen. Případně můžete vyzkoušet báječný falafel.
A kdybyste pořád ještě neměli dost, máme pro vás další dva parádní tipy, jak připravit lahodné a zdravé pokrmy z quinoy.