Je možné, že řada z vás vidí toto slovo poprvé a ještě nikdy jste ji neměli na talíři. To je ale velká škoda! Quinoa je totiž superpotravina, která se řadí mezi 50 potravin budoucnosti (F50F), o nichž jsme již informovali v úvodním článku.
Co jsou to superpotraviny? To jsou suroviny nebo doplňky stravy, které mají vysoký obsah důležitých živin, vitamínů a minerálů pro lidské tělo, a to v přírodní formě. A quinoa je jednou z nich!
Co je tedy ta quinoa?
Quinoa (merlík čilský) pochází z Jižní Ameriky a je to tak zvaná pseudoobilovina. To znamená, že botanicky není quinoa cereálií, ale spíše příbuznou špenátu, řepy a mangoldu. Pěstuje se i používá stejně jako obiloviny, její nutriční hodnota je však nesrovnatelně vyšší. Na světě existuje skoro 100 druhů, nejběžněji pěstovaná je bílá, červená a černá quinoa. Nejčastěji se quinoa připravuje jako příloha k masu či zelenině nebo jako přísada do salátů.
Proč bychom měli quinou jíst?
- Má v sobě unikátní obsah všech 9 esenciálních mastných kyselin
- Obsahuje více než stopové množství hořčíku, vitaminu B6 a E, thiaminu, fosforu, železa, zinku a dalších vitamínů a minerálů
- Obsahuje hodně bílkovin a vlákniny
- Je přirozeně bezlepková
- Je velmi variabilní a dá se použít na mnoho způsobů
Jaké jsou nejznámější druhy quinoy? Bílá, červená a černá!
- Bílá quinoa – v Evropě nejvíce používaná, v syrovém stavu spíše zbarvena do žluta. Po uvaření se podobá rýži, a právě tu může zdravější quinoa nahradit. Je jemné oříškové chuti, obsahuje nejméně sacharidů ze všech zmiňovaných druhů, tudíž i nejnižší počet kalorií.
- Červená quinoa– její červená barva je nepřehlédnutelná. Na talíři vypadá skvěle, navíc je bohatá na kyselinu listovou, má vyšší obsah vlákniny a sacharidů. Její zemitá chuť a křupavá struktura je zajímavá nejen v úpravě nasladko.
- Černá quinoa– je bohatší na lithium, což je látka potřebná ke správné činnosti nervového systému. Vyniká křupavou strukturou a výraznou chutí.
Jak správně uvařit quinou
Připravit quinou je úplně snadné. Stačí ji řádně propláchnout studenou vodou, aby se předešlo možnému zhořknutí. Poté zalijte quinou v poměru 1:2 vodou. Přiveďte v hrnci s poklicí k varu a dále vařte pozvolna lehkým probubláváním, dokud se voda nevsákne. Vaří se přibližně 15-20 minut. Nechte ještě 5 minut dojít pod poklicí, prohrábněte zrna vidličkou a máte hotovo. Pomalý var je důležitý, aby se zbytečně neztrácely cenné živiny.
Quinoa nasladko, naslano či jako příloha
S takto uvařenou surovinou naložte podle vlastní chuti i fantazie. Přidat ji můžete do polévek, salátů i smažených pokrmů. Je skvělou a hodnotnou přílohou, v kuchyni nahradí rýži. Lze ji připravit nasladko i naslano. Určitě zkuste z quinoy uvařit vynikající kaši, kterou budou milovat i děti. Zde je pro vaši inspiraci pár receptů na rychlé a chutné pokrmy z této jedinečné suroviny.
Naše tipy: Vyzkoušejte quinou s tuňákem, rajčátky a jarní cibulkou, milovníky pálivých chutí jistě potěší pikantní mexická quinoa, fandové zdravých pokrmů ocení recept na bulgur, červenou quinou a ječmen a rozhodně doporučujeme dát si chřestové rizoto s quinoou.