Future 50 Foods

Špenát jako skutečná superpotravina pro naše zdraví a krásu

09.03.2020

Špenát se řadí mezi superpotraviny a mezi jeden z nejzdravějších pokrmů vůbec. A co je na něm nejvíc super? Je to zelenina dostupná v Česku, která je běžně k dostání, případně si ji můžete vypěstovat i sami doma na zahrádce. Není totiž nijak náročný – ani na pěstování, ani finančně. Za to je nabitý vitamíny, minerály a dalšími prospěšnými látkami.

Lidé se dělí na dva tábory – na ty, kteří špenát milují a ty, kteří špenát nenávidí. My vám ale ukážeme, proč si špenát doopravdy oblíbit.

Jaké vitamíny obsahuje špenát?

Špenát obsahuje:

 • všechny vitamíny skupiny B, mezi které patří pochopitelně i kyselina listová
 • velký podíl vitamínu C, který posiluje imunitu a chrání buňky před volnými radikály
 • vitamín E
 • karoten
 • minerály, mezi které patří třeba vápník, hořčík, draslík, sodík, fosfor, mangan
 • železo, kterého obsahuje podoběn jako třeba brokolice, proto není třeba se ho nijak obávat
 • dostatek bílkovin i vlákniny

Dalším nesporným benefitem je i to, že má minimum kalorií – pouze 25 kcal ve 100 g jedlého podílu, takže ho můžete klidně jíst pravidelně a ve velkém.

Špenát je potravina, která patří na seznam Future 50 Foods sestavený značkou Knorr ve spolupráci s WWF (World Wildlife Fund, Světový fond na ochranu přírody). Ten vznikl na základě snahy přiblížit lidem výživově vydatnější zdroje, než na které jsou doposud zvyklí, a také ukázat větší možnosti v tom, co můžeme vařit a následně také jíst.

Kyselina listová

Kyselina listová stojí sama o sobě za zmínku, protože kromě toho, že pomáhá udržovat zdravý krevní oběh a vlastně i vznik červených krvinek, napomáhá vzniku neurotransmiterů potřebných pro myšlení a učení. Také chrání DNA v neuronech, podporuje zdraví mozku a detoxikuje játra, čímž zbavuje tělo škodlivých látek.

Kromě lepšího zdraví budete mít díky konzumaci špenátu i hezčí nehty, silnější vlasy a zdravější pleť. Špenát totiž příznivě ovlivňuje elasticitu pokožky a účinně bojuje proti třepení nehtů.

Pozitivní účinky špenátu na naše zdraví

Poprávu už Pepek Námořník proslavil špenát jako superpotravinu, po které rostou svaly. Špenát podporuje růst celkově a dodává lidskému tělu díky zmíněným vitamínům a minerálům dostatek síly. Ze všech druhů listové zeleniny má špenát nejvyšší podíl živin.

 • díky vitaminu C posiluje špenát imunitu, zpomaluje stárnutí a chrání buňky před volnými radikály
 • je velmi bohatý na karotenoidy, které pomáhají předcházet ztrátě zraku
 • vitamín E pak pomáhá organismus chránit před karcinogenními chorobami, chrání cévy, játra a potlačuje únavu

Náš tip: Připravte si každý den čerstvou špenátovou šťávu, ve které zachováte většinu jeho vitamínů a minerálů. Denně se doporučuje vypít půl sklenice před obědem nebo před večeří. Pokud se vám příčí pozřít čistou šťávu, zkuste špenátové listy zakomponovat do nějakého oblíbeného pokrmu, doporučujeme francouzské brambory nebo jakkoli upravené těstoviny.

Špenát chrání a posiluje naše oči

Jak jsme již zmínili, špenát je bohatý na karotenoidy, lutein a zeaxantin, které pomáhají snížit riziko určitých očních chorob. Proto ho zkuste zařadit do jídelníčku alespoň čtyřikrát až pětkrát týdně.

Špenát uklidňuje nervy a posiluje mozek

Špenát obsahuje směs všech vitaminů B, které jsou důležité pro dobré fungování nervů a správnou funkci mozku. Navíc obsahuje draslík, vápník, hořčík a železo, přičemž zejména hořčík pomáhá dodat energii a zklidnit nervy. Špenát je tedy vhodný pro vyčerpané a vystresované lidi. Kyselina listová navíc pomáhá snížit šance na vznik Alzheimerovy choroby. 

Špenát aktivizuje tvorbu kostí a zpevňuje zuby

Špenát je bohatý na vitamín K, který pomáhá k udržení vápníku v kostech. Ostatní minerály jako zinek, hořčík, fosfor a měď pomáhají posilovat kosti a zabraňuje vzniku osteoporózy. Zpevňuje nehty i zuby, v neposlední řadě podporuje elasticitu pokožky.

Špenát bojuje proti rakovině a snižuje cholesterol

Zvýšená konzumace listové zeleniny, jako je i špenát, snižuje hladinu cholesterolu v těle tím, že podporuje produkci oxidu dusnatého, který pomáhá rozšířit krevní cévy. Navíc obsahuje flavonoidy, které chrání před rakovinou žaludku.

Což takhle dát si špenát – zdravé recepty se špenátem

Díky veškerým benefitům, který špenát pro lidské tělo i zdraví přináší, bychom ho měli zařadit do našich jídelníčků na pravidelné bázi hned několikrát týdně. Kromě toho je také nenáročný na skladování a jeho příprava je velmi snadná a rychlá.

Špenát na 3 způsoby

Špenátem si můžeme obohatit saláty, těstoviny, noky, hodí se k masu, do polévek i do slaných koláčů. A jak špenát připravit? Lze připravit na různé způsoby, lze ho vařit, zapékat nebo ho jíst syrový. Zkuste také dušený špenát nebo špenátový protlak.

 1. Vyzkoušejte salát ze špenátu a kapusty
 2. Dejte si omáčku se špenátem
 3. Ochutnejte také indický dhal se špenátem

Špenátové smoothie jako oblíbený nápoj

Smoothie se hodí jako zdravá snídaně anebo pro doplnění energie po cvičení či jiném energetickém výdeji. Špenátové smoothie je vhodné při dietách a redukčních či očistných kúrách. Kromě toho nakopne i vaši paměť, mozek a soustředění.

Uvařte si lahodnou špenátovou polévku 

Vyzkoušejte náš recept na špenátovou polévku, která vás zahřeje, nadopuje vitamíny a posílí vaši imunitu.

Náš tip: Nejzdravější na špenátu jsou jeho listy. Nejvíce prospěšných látek z nich dostanete pochopitelně zasyrova třeba v salátu, pokud ho krátce podusíte, získáte 3X více vitamínu A. Skvělý je pak samotný jako příloha anebo ho zkuste přidat do jiných jídel a vylepšit si tak například recept na palačinky. Ke špenátu se také výborně hodí třeba smetanová nebo sýrová omáčka.

#instagram

Recepty na každý den

Máte doma nejrůznější ingredience, ale nemáte nápad, jak je spojit v dobré a zdravé jídlo? Tak se nechte inspirovat na našem Instagramu.

x

Nemůžete najít ten správný recept? Zkuste zadat ingredience z vaší ledničky a nechte se inspirovat.

Generuj recept