Někteří razí pravidlo, že stačí jíst 3x denně. Jiní jedí pravidelně 5x za den a další zase horko těžko stihnou jen jedno jídlo a jsou rádi. Samozřejmě každému vyhovuje a sedí něco jiného a je to tak v pořádku, vždy je potřeba poslouchat své tělo. Ale co když vás najednou začne honit mlsná a to taková, že byste nejraději slupli všechny dorty světa, nebo vám zakručí v břiše ve chvíli, kdy se to opravdu nehodí? Přesně proto je dobré mít po ruce nějakou tu svačinku.
Doplňujte energii dostatečně, ale chytře
Svačina tvoří důležitý zdroj energie, která vám během dne může snadno chybět. Ať už je to proto, že máte nadmíru stresu, zrovna ten den máte víc běhání než obvykle, rozhodnete se jít večer ještě cvičit nebo vás totálně vysílilo vaše dítko. Zkrátka najednou toho máte nad hlavu a v tu chvíli byste nejraději sáhli po tabulce čokolády a snědli ji na posezení nebo si zaběhli do fast foodu pro nablýskaný cheeseburger. A to není to nejlepší řešení, souhlasíte?
A právě v téhle chvíli je dobré mít připravenou krabičku s čerstvým ovocem, pytlíček s ovocem sušeným, kousek celozrnného pečiva či knäckebroty se sýrem anebo tvarohový dezert. Tím může být klasický produkt v kelímku, případně domácí tvarohová bábovka nebo jiná vlastnoručně pečená dobrota, kdy víte, co všechno obsahuje a nemusíte se bát zbytečných konzervantů nebo neprospěšných cukrů a tuků.
Hubnete, a proto nesvačíte?
Myslíte si, že čím méně často budete jíst, tím víc zhubnete? I na to si dávejte pozor, pokud budete jíst jen jednou za den, můžete si zpomalit metabolismus a místo toho, abyste hubli, vaše tělo si začne každé deko pozřeného jídla ukládat. A tím se proces hubnutí zastaví, ba klidně váha půjde nahoru. Jestli je vám ale velké jídlo proti chuti, jsou tady opět svačiny, které vás zasytí, uspokojí vaše chuťové buňky, ale nepřejíte se natolik, abyste bránili redukci váhy.
Rychlé recepty na svačinu do krabičky
Připravte si do krabičky třeba celozrnný kuskus se zeleninou nebo samotnou zeleninu pečenou v troubě. Skvělým receptem jsou mrkvové, batátové a celerové hranolky, které jen lehce zakápnete olivovým olejem, posypete bylinkami a necháte péct 30 minut v troubě. Určitě se nevyhýbejte ani polévkám, taková čočková polévka je nejen dietní, ale i zdraví prospěšná.
Máte chuť spíš na sladké? Tak si připravte domácí musli tyčinku, kdy jen smícháte ječné vločky, semínka dle chuti, mandle, sušené meruňky nebo fíky s rozmačkaným banánem. Ze směsi vytvoříte podlouhlé hranoly, které zapečete v troubě.
Takže svačit, nebo nesvačit?
Jsou samozřejmě výjimky, kdy se svačiny nedoporučují, a to například u některých diabetiků či obézních lidí. Naopak u nemocných lidí nebo těch, kteří jsou v rekonvalescenci, se svačiny doporučují velmi vřele. Také sportovci by neměli svačiny opomíjet, ideálně si dát alespoň něco malého zhruba hodinu a půl před fyzickou zátěží. Další nepsané pravidlo, kterého se můžete držet, je následující. Fyzicky pracující lidé zvládnou mnohem hutnější a větší svačinu. Nemusí se tedy bránit luštěninám ve formě polévky, salátu nebo placiček, které obsahují dostatek bílkovin, a k tomu si dát nějaký ten sacharid, jako je třeba chleba. Úplně v pohodě bude i malá porce lehčího jídla, které obsahuje sacharidy, jako jsou například francouzské brambory nebo rizoto.
Lidé pracující psychicky by měli svačit ještě o něco lehčí formou, tedy třeba šopský salát, sezónní ovoce nebo nízkotučný mléčný výrobek. O něco hutnější, pořád ale zdravou a nízkokalorickou alternativou budou cuketové placky nebo květákové placičky, které si v pohodě připravíte den předem, takže ráno jen zabalíte a běžíte, případně rovnou svačíte.
Také jste z toho všeho jídla dostali chuť na nějakou tu svačinku? Tak si dejte, máme pro vás další super tipy i s recepty.